Jak dbać o wzrok? Nie odwracaj wzroku od objawów zmęczonych oczu!
Czy wiesz, że Twoje oczy potrzebują codziennej troski i uwagi? Nasz wzrok jest niezwykle cenny i warto zrobić wszystko, aby go chronić i pielęgnować. Jeśli zauważasz, że Twoje oczy są przemęczone, nie wahaj się im pomóc – sprawdź, jak możesz zadbać o swój wzrok! Objawy zmęczenia oczu mogą być różnorodne i mieć zróżnicowane przyczyny – warto... uważnie im się przyjrzeć. Dowiedz się, jak dbać o oczy i co zrobić, jeśli wystąpią już bolące dolegliwości.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie mogą być przyczyny uczucia zmęczonych oczu,
- co, poza niewyraźnym widzeniem, może świadczyć, że oczy są zmęczone,
- dlaczego o oczy należy dbać,
- jak dbać o wzrok,
- jaka jest rola diety w walce z objawami związanymi ze zmęczonymi oczami,
- jak luteina i zeaksantyna mogą pomóc na pieczenie oczu i inne objawy,
- jakie suplementy pozwolą zadbać o gałki oczne i układ wzrokowy.
Zmęczone oczy – przyczyny, czyli dlaczego cyfrowe zmęczenie oczu jest powszechnym problemem?
Zmęczenie oczu odczuwa w dzisiejszych czasach wiele osób – głównie w związku z bardzo intensywnym korzystaniem z urządzeń cyfrowych. Z czego dokładnie wynika problem zmęczonych oczu? Jak to się dzieje, że nasz wzrok tak źle reaguje na działanie komputera lub telefonu? Oto najważniejsze przyczyny:
- Długotrwałe korzystanie z ekranów urządzeń cyfrowych
Współczesny styl życia sprawia, że wielu ludzi spędza długie godziny przed ekranem komputera lub telefonu, pracując, scrollując social media lub grając w gry. Narząd wzroku jest poddawany dużemu wysiłkowi zarówno w trakcie pracy, jak i odpoczynku. Wpatrywanie się w przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości przez długi czas prowadzi do przemęczenia mięśni oczu.
- Migotanie ekranów i emisja światła niebieskiego
Ekrany urządzeń cyfrowych migoczą z częstotliwością, która może być niewidoczna dla oka, ale wpływa na nasz wzrok, powodując nadmierną ekspozycję na światło emitowane przez ten sprzęt. Szczególnie niebezpieczna jest emisja światła niebieskiego, która może zakłócać rytm dobowy organizmu, powodować dyskomfort i suchość oczu.
- Zmniejszenie częstotliwości mrugania
W ciągu minuty mrugamy średnio 17 razy! Wpatrywanie się w ekran komputera lub smartfonu sprawia, że ta liczba zostaje znacznie ograniczona. W efekcie nasze oczy nie są odpowiednio nawilżone, co może prowadzić do ich pieczenia i bólu.
- Niewłaściwa ergonomia pracy i oświetlenie
Nieprawidłowe ustawienie monitora lub źle dobrane okulary (jeśli mamy wadę wzroku) do pracy przy komputerze mogą powodować dodatkowe obciążenie dla oczu. Tak samo zbyt słabe lub zbyt silne oświetlenie przemęcza nasze oczy.
- Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych
Klimatyzacja powoduje obniżenie wilgotności powietrza, co może powodować suchość oczu. W takich warunkach łzy szybciej znikają z powierzchni oka, przez co istnieje ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Ponadto, długotrwały kontakt z klimatyzowanym powietrzem (np. dla osób, które pracują przy komputerze w biurze), może powodować podrażnienie spojówek.
Cyfrowe zmęczenie wzroku dotyczy osób w różnym wieku – zarówno dorosłych, jak i dzieci. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych. Wzrok dziecka rozwija się aż do 8 roku życia.
Przeczytaj też: Sposoby na poprawę nastroju, redukcję stresu i rozkwitnięcie na wiosnę
Zmęczone oczy – objawy
Zmęczenie wzroku może objawiać się na różne sposoby. Warto więc być czujnym i rozpoznać odpowiednie symptomy, aby móc w odpowiedni sposób zareagować.
Co najczęściej towarzyszy zmęczonym oczom? To m.in.:
- suchość oczu – może się objawiać np. tzw. uczuciem piasku pod powiekami,
- łzawienie oczu – które jest naturalną reakcją obronną organizmu na podrażnienia,
- pogorszona ostrość widzenia – obraz wydaje się zamglony; trudności sprawia też rozpoznawanie obiektów w oddali,
- zawroty i bóle głowy – szczególnie w okolicach czoła i skroni,
- problemy ze skupieniem wzroku – jest to zauważalne zwłaszcza podczas patrzenia najpierw na obiekt, który jest w oddali, a potem – na przedmiot znajdujący się w pobliżu,
- nadwrażliwość na światło – dotyczy zarówno światła naturalnego, jak i sztucznego,
- odczucie obcego ciała w oku – objawia się kłuciem w oku i wzmaga potrzebę jego pocierania.
Zauważenie tych objawów jest sygnałem, że warto zwrócić większą uwagę na pielęgnację oczu i podjąć działania w celu złagodzenia zmęczenia wzroku.
Dlaczego warto dostrzec bolące oczy i zadbać o nie?
Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów – towarzyszy nam niemal przez całe życie i w dużej mierze decyduje o jego jakości. Zignorowanie objawów zmęczenia wzroku może prowadzić nie tylko do nasilenia problemu, ale też wpłynąć negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Dbając o nasz wzrok, dbamy również o jakość widzenia, komfort pracy i codziennych czynności.
Wczesne dostrzeżenie objawów umożliwia podjęcie odpowiednich działań, które pomogą złagodzić dolegliwości i pozwolą zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym, a nawet powstawaniu chorób oczu.
Profilaktyka i higiena oka – jak dbać o wzrok?
Dbanie o wzrok wcale nie jest trudne! Najczęściej wiąże się z wprowadzeniem do swojej codziennej rutyny odpowiednich nawyków. Poniżej znajdziesz listę 10 sposobów, które pomogą Ci w prawidłowej profilaktyce.
- Rób przerwy od ekranów. Unikaj długotrwałego patrzenia na ekran komputera, telefonu lub innych urządzeń elektronicznych. Możesz co godzinę pracy zrobić 5-10 minut przerwy.
- Patrz w dal. W trakcie przerwy od pracy skieruj wzrok na okno i przyjrzyj się, co widzisz w oddali. Pozostań w tym stanie przez kilka minut.
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Unikaj zbyt silnego światła i kontrastów, dlatego lepiej nie pracuj w całkowicie zaciemnionym pokoju. Zwróć także uwagę, żeby w trakcie pracy nie oślepiało Cię słońce.
- Zaplanuj stanowisko pracy. Umieść monitor na wysokości oczu w odległości ok. 50-70 cm. Jeśli nie masz regulowanego monitora i korzystasz z laptopa, ustaw go na podstawce (jej zadaniem będzie także chłodzenie sprzętu). Zadbaj również o odpowiednią pozycję ciała podczas pracy, aby uniknąć napięcia mięśni, szyi i ramion.
- Nawilżaj oczy i stosuj krople. Pamiętaj o regularnym mruganiu, aby Twoje oczy były pokryte filmem łzowym. Jeśli w miejscu pracy lub w domu wilgotność powietrza jest niska, używaj nawilżacza. W razie potrzeby możesz też stosować sztuczne łzy. Są one dostępne w postaci kropli do oczu. Po powrocie z pracy możesz też zrobić okład – przygotuj napar np. z rumianku, namocz nim bawełniany kawałek tkaniny i połóż na oczach.
- Jeśli potrzebujesz, noś okulary lub soczewki kontaktowe. Korekcja wady wzroku odgrywa kluczową rolę w dbaniu o oczy. W przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu warto zaopatrzyć się w okulary lub kontakty. Pamiętaj, aby regularnie odwiedzać okulistę, który sprawdzi, czy Twoja wada się zmniejszyła, czy pogorszyła.
- Ćwicz oczy. Wykonuj proste ćwiczenia wzrokowe, np. skupianie oczu na obiektach w różnych odległościach, masowanie powiek, czy podążanie wzrokiem za poruszającym się przedmiotem.
- Zachowaj higienę oczu. Unikaj dotykania oczu brudnymi rękoma. Jeśli masz alergię lub uczulenie, staraj się ograniczyć kontakt z alergenami – mogą podrażniać oczy.
- Śpij. Sen to lekarstwo na wiele dolegliwości, w tym na problemy z oczami. Gdy śpisz, Twój wzrok odpoczywa.
- Zwróć uwagę na swoją dietę. Spożywaj produkty bogate w witaminy i minerały korzystne dla oczu.
Przeczytaj też: Higiena snu
Niemal wszystkie te zasady możesz wdrożyć bez żadnego wysiłku i udziału dodatkowych osób. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na zmęczenie wzroku zadziałają wtedy, gdy będą stosowane regularnie.
Istnieją różne teorie dotyczące tworzenia się nawyków. Według niektórych specjalistów potrzeba 21 dni, aby wyrobić w sobie przyzwyczajenie. Jednak najnowsze badania sugerują, że ten okres może być różny dla każdego i zależy od złożoności nawyku oraz indywidualnych predyspozycji. Dla niektórych osób tworzenie nawyku może zająć nawet do 66 dni lub dłużej. Kluczową rolę odgrywa przede wszystkim systematyczność.
Dieta i suplementacja a dbanie o oczy
Prawidłowa dieta i odpowiednio dobrana suplementacja odgrywają kluczową rolę w dbaniu o zdrowie oczu. Niektóre witaminy mogą bowiem wspierać prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? To m.in.:
- witamina A – wspomaga produkcję barwnika siatkówki i odpowiada za prawidłowe widzenie w słabym oświetleniu. Występuje w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach (np. marchwi, dyni, batatach), a także produktach pochodzenia zwierzęcego – wątróbkach, jajkach oraz rybach;
- witamina C – jest silnym antyoksydantem i wpływa na proces produkcji płynu łzowego. Poprawia również ukrwienie naczyń w oku. Witaminę C można znaleźć w cytrusach, kiwi, papryce, jagodach czy jarmużu;
- witamina E – wpływa na sprawność i ostrość widzenia. Zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Witamina E występuje w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym, orzechach laskowych, kiełkach zbóż, pomidorach, brokułach, brukselce, szpinaku i brzoskwini.
Przeczytaj też: Witaminy i mikroelementy na zdrowie oraz urodę
Większość witamin wspomagających kondycję oczu znajduje się w warzywach i owocach. Czy więc wystarczy urozmaicić swoje posiłki o te składniki? Jak się okazuje, nie jest to takie proste. Badania Eurostatu pokazują, że Polska znajduje się na końcu listy krajów Europy pod względem zjadanych owoców i warzyw. Jeśli do tego dojdą czynniki środowiskowe, takie jak długotrwałe przebywanie w sztucznym oświetleniu, spędzanie dużej ilości czasu przed monitorem komputera, sama zmiana sposobu żywienia może okazać się niewystarczająca. W takim wypadku warto sięgnąć po suplementy diety.
Luteina i zeaksantyna na zmęczone oczy – czym są te substancje i dlaczego są tak ważne?
Luteina i zeaksantyna to dwie naturalnie występujące substancje, które należą do grupy karotenoidów. Są obecne w wielu roślinach, w tym:
- zielonych warzywach liściastych (np. szpinaku, jarmużu, brokułach),
- żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach (marchwi, papryce, dyni).
Najwyższe stężenie luteiny i zeaksantyny w naszym organizmie występuje w siatkówce oka, co czyni je niezwykle istotnymi dla zdrowia wzroku.
Badania naukowe wykazały, że luteina i zeaksantyna odgrywają kluczową rolę w ochronie oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania świetlnego, szczególnie promieniowania niebieskiego. Działają one jak naturalne filtry, które absorbują i neutralizują promieniowanie niebieskie. Chronią one przed stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku ekspozycji na promieniowanie niebieskie oraz redukują działanie wolnych rodników i zapobiegają uszkodzeniu komórek oczu.
Te dwa składniki są niezbędne w walce z zespołem suchego oka, czyli schorzeniem wynikającym z niewystarczającej produkcji łez, co prowadzi do suchości, pieczenia i podrażnienia oczu. Luteina i zeaksantyna poprawiają jakość warstwy łzowej, zapobiegając nadmiernemu parowaniu łez i utrzymują odpowiednie nawilżenie oczu.
Jak uzupełnić luteinę i zeaksantynę, aby złagodzić objawy zmęczenia wzroku?
Organizm nie produkuje luteiny i zeaksantyny samodzielnie, dlatego ważne jest, aby dostarczać je z zewnętrznych źródeł, np. za pomocą suplementów. Zwróć uwagę zwłaszcza na dwa składniki: FloraGLO® zawierającą luteinę oraz OPTISHARP™ Natural, która ma w składzie zeaksantynę. To klinicznie sprawdzone produkty, które skutecznie wspierają zdrowie oczu i łagodzą objawy zmęczenia wzroku.
FloraGLO® i OPTISHARP™ Natural tworzą kompleksowe wsparcie dla zdrowia oczu, poprawiając jakość widzenia, przyspieszając regenerację, a także łagodząc objawy zmęczenia wzroku. Regularna suplementacja luteiną i zeaksantyną może stanowić doskonały sposób na dbanie o oczy, szczególnie w obecnych czasach, kiedy to problem zmęczonych oczu dotyka znaczną część społeczeństwa.
Przeczytaj też: Jak rozpoznać skuteczny suplement diety?
Dbanie o wzrok odrywa istotną rolę w zdrowym stylu życia, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy to intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych stało się nieodłączną częścią codzienności. Zmęczenie oczu może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do pogorszenia wzroku, a nawet chorób oczu. Dlatego warto nie bagatelizować objawów i wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze.
Źródła:
Ambroziak M. Suche oko a cyfrowe zmęczenie oczu – metody diagnostyczne i terapeutyczne oraz wytyczne postępowania. Online: https://podyplomie.pl/okulistyka/35556,suche-oko-a-cyfrowe-zmeczenie-oczu-metody-diagnostyczne-i-terapeutyczne-oraz-wytyczne-postepowania. Dostęp: 23.07.2023.
Janik K., Antoniewicz-Papis J., Pogłód R., Łętowska M. Zespół "suchego oka" – możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych "sztucznych łez". Journal of Transfusion Medicine. 2013; 6(2): 60-65 s. Online: https://journals.viamedica.pl/journal_of_transfusion_medicine/article/view/35061. Dostęp: 23.07.2023.
Cyfrowe zmęczenie wzroku. Online: https://imed24.pl/blog/cyfrowe-zmeczenie-wzroku/. Dostęp: 23.07.2023.
Konarska I. Luteina i zeaksantyna jako filtr przeciwsłoneczny, tyle że dla oczu. Online: https://www.termedia.pl/poz/Luteina-i-zeaksantyna-jako-filtr-przeciwsloneczny-tyle-ze-dla-oczu,45215.html. Dostęp: 23.07.2023.
Polscy konsumenci jedzą za mało warzyw i owoców. Online: https://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/polscy_konsumenci_jedza_za_malo_owocow_i_warzyw,29782.html. Dostęp: 23.07.2023.
Ile czasu potrzeba na wypracowanie nowego nawyku? Online: https://zwierciadlo.pl/psychologia/135122,1,ile-czasu-potrzeba-na-wypracowanie-nowego-nawyku.read. Dostęp: 23.07.2023.