Higiena snu
Czy zdarza Ci się wpatrywać w sufit i zastanawiać się, czy kiedykolwiek zaśniesz? A może budzisz się z myślą, że pora wstawać, chociaż tak naprawdę jest 2 w nocy? Być może nadszedł czas, aby zastanowić się nad higieną snu, czyli nawykami związanymi ze snem.
Dlaczego sen jest taki ważny? Wpływa on między innymi na odpoczynek i regenerację organizmu, pamięć, koncentrację i zdolność do nauki, a także metabolizm energii.
Nasze zachowanie w ciągu dnia — nie tylko przed pójściem spać — może wpływać na jakość snu. Wybory żywieniowe i spożywane napoje, plan dnia oraz wieczorne rytuały przekładają się na nasze samopoczucie w nocy. Poniżej znajdziecie kilka zasad, na które warto zwrócić uwagę.
Gdy organizm wysyła nam sygnał, że jest zmęczony, powinniśmy zrozumieć aluzję i położyć się spać. Dobrze jest też wstawać codziennie o tej samej godzinie, niezależnie czy jest to dzień pracy czy wolny. Powinniśmy też powstrzymać się od drzemek w ciągu dnia, ale jeśli jest to zbyt trudne, najlepiej żeby miały miejsce przed 15:00 i nie trwały łącznie dłużej niż godzinę.
Nadmierna ekspozycja na światło zaburza nasz cykl dobowy, dlatego powinniśmy unikać jego nadmiaru w godzinach wieczornych. Wyjątkowo negatywnie na jakość snu wpływa niebieskie światło, emitowane przez telefony, tablety, czy komputery. Hamuje ono uwalnianie melatoniny i wysyła do mózgu błędny sygnał o tym, że jest początek dnia. Warto więc unikać kontaktu z tego rodzaju oświetleniem już na 3 godziny przed snem, jeśli jednak jest to niemożliwe, przynajmniej na godzinę przed położeniem się spać.
Bardzo ważnym elementem prawidłowej higieny snu jest aktywność fizyczna - regularna i w miarę możliwości na świeżym powietrzu.
Bezpośrednio przed snem powinno się unikać napojów zawierających kofeinę. Szacuje się, że mogą one wpływać na organizm nawet do 12 godzin po ich spożyciu, co może mieć wpływ na proces zasypiania i jakość snu. Bezpośrednio przed snem powinno się również unikać palenia papierosów.Również alkohol nie jest wskazany – spłaca sen, przez co regeneracja w okresie nocnym jest gorsza, co zwiększa ryzyko, że rano obudzimy się niewyspani.
Łóżko powinno być jedynie miejscem snu i aktywności seksualnej. Nie powinno się więc wykonywać innych czynności – jeść, oglądać telewizji czy czytać w nim. Co więcej, po przebudzeniu nie powinno się przedłużać przebywania w łóżku.
Optymalna temperatura powietrza w sypialni powinna wynosić od ok. 18 do 22°C.
Przed pójściem spać organizm powinien się wyciszyć. W związku z tym warto porzucić aktywność fizyczną i umysłową na mniej więcej 3 godziny przed snem. Wszystko, co działa na nas kojąco, uspokajająco, będzie mieć znaczący wpływ na jakość snu i regenerację.
Przed snem nie powinniśmy spożywać zbyt gorących, pikantnych, słodkich, obfitych posiłków, ponieważ tym samym zmusimy nasz układ trawienny do wzmożonej pracy. Ciężko też jest zasnąć, gdy burczy nam w brzuchu. Optymalny czas na zjedzenie posiłku to 2-3 godziny przed snem.
Powinniśmy zadbać o odpowiednio dobrany materac, wygodną pościel (z naturalnych materiałów), a także grubość kołdry w zależności od pory roku.
Sypialnię powinno się regularnie wietrzyć, aby zapewnić świeże powietrze w pomieszczeniu. Pokój można też wyposażyć w odświeżacz i nawilżacz powietrza.
11. Suplementacja
Czasem zapanowanie nad tymi wszystkimi czynnikami może być trudne i czasochłonne. W takiej sytuacji warto sięgnąć po odpowiednią suplementację, która pomoże nam zadbać o dobry sen. Kompleks dobrze przebadanych ekstraktów roślinnych oraz opatentowana melatonina Melotime™ o przedłużonym uwalnianiu zawarta w produkcie Noyo SleepWell, może być skutecznym dodatkiem ułatwiającym cały proces efektywnego snu.