Suplement diety NAD+ i jego pozytywny wpływ na długowieczność

Suplement diety NAD+ i jego pozytywny wpływ na długowieczność

Suplement diety NAD+ i jego pozytywny wpływ na długowieczność

NAD+ i jego rola w procesie starzenia się – jak naturalnie podnieść poziom tej substancji?

Czy wiesz, że klucz do długowieczności może tkwić w małej cząsteczce obecnej w każdej komórce twojego ciała? NAD+, czyli dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy, odgrywa fundamentalną rolę w procesach metabolicznych, naprawie DNA i poprawie funkcji mitochondriów. Niestety wraz z wiekiem jego ilość w organizmie spada, co przyspiesza starzenie się i osłabia organizm. Jak temu zapobiec? Czy można naturalnie zwiększyć poziom NAD+ i opóźnić pogarszanie się kondycji? W tym artykule przyjrzymy się, jak działanie tego składnika wpływa na organizm oraz w jaki sposób pomóc sobie w utrzymaniu jego optymalnej ilości.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest NAD+;
  • jakie są jego funkcje w organizmie;
  • w jaki sposób wpływa na starzenie się organizmu;
  • jakie są naturalne sposoby na podniesienie ilości NAD+ w ciele;
  • dlaczego suplementacja może się okazać dobrym rozwiązaniem.

NAD+ to nie tylko składnik kosmetyków!

Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy, bo tak brzmi rozwinięcie skrótu NAD+, to substancja kojarzona przede wszystkim z przeciwstarzeniowymi kosmetykami czy suplementami diety. I słusznie! Jednak przede wszystkim jest to jeden z najważniejszych koenzymów (biologicznych aktywatorów reakcji komórkowych) w ludzkim organizmie! Odgrywa taką rolę dla nawet 500 enzymów, które występują we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Białka zależne od NAD+ nie mogą prawidłowo funkcjonować bez tego związku, a co za tym idzie – przeprowadzać tych procesów biologicznych, które powinny.

 

Z chemicznego punktu widzenia NAD+ jest pochodną witaminy B3 (niacynamidu), zbudowaną z adeniny i nikotynamidu, i występuje w organizmie człowieka w czterech formach: NAD+ i NADP+ (formy utlenione dinukleotydu) oraz NADH i NADPH (formy zredukowane dinukleotydu). I chociaż wydaje się to wszystko bardzo skomplikowane, tak naprawdę jest to niewielka cząsteczka o prostej budowie, ale wciąż niezwykle istotnej roli!

 

Skąd NAD+ bierze się w twoim organizmie? Z kilku źródeł. Jednym z nich jest tryptofan, aminokwas egzogenny, czyli taki, którego należy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Ludzki organizm potrafi przekształcać tryptofan w niacynę (nikotynamid), czyli bezpośredni prekursor NAD+. Kluczowy dla wytwarzania NAD+ może również być… sam NAD+! Organizm może bowiem zrecyklingować już istniejące cząsteczki tej substancji i zsyntetyzować z nich nowe.

Sprawdź także: Kwasy omega-3 i ich wpływ na skórę

Suplement diety NAD+ i jego pozytywny wpływ na długowieczność

Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy odgrywa kluczową rolę w przebiegu różnych procesów metabolicznych

Różnych, czyli jakich konkretnie? Takich, których celem jest aktywacja produkcji energii komórkowej! Jednym z nich, którego schemat z pewnością niejednokrotnie śnił ci się po nocach, jeśli należysz do śmiałków, którzy się porwali na maturę z biologii, jest cykl Krebsa. Dla tych, którzy mieli inne maturalne priorytety: to oddychanie komórkowe zachodzące w mitochondriach, podczas którego następują przekształcanie się składników odżywczych w energię i dostarczanie elektronów do kolejnego z tych istotnych procesów. 

A jest nim tzw. łańcuch oddechowy, czyli główny mechanizm produkcji energii, a konkretniej – mechanizm wytwarzania energii w organizmie, czyli napędzania syntezy ATP, wykorzystywanych w kolejnych równie istotnych procesach – glikolizy i β-oksydacji kwasów tłuszczowych.

To wszystko nadal brzmi trochę tajemniczo? Nic nie szkodzi! Być może rolę składnika NAD+ trochę lepiej pokażą ci konsekwencje jego niewystarczającej ilości w organizmie! Należą do nich:

  • pseudohipoksja, czyli stan, w którym pojawiają się objawy niedotlenienia mimo dostępu do tlenu;
  • większe ryzyko chorób związanych z wiekiem (m.in. neurodegeneracyjnych);
  • zwiększony stres oksydacyjny;
  • wzrost prawdopodobieństwa rozwoju cukrzycy typu 2;
  • zmniejszona ochrona skóry przed promieniami UV;
  • otyłość;
  • przyspieszone starzenie się.

NAD+ a regulacja procesów starzenia się organizmu

Ilość NAD+ w organizmie, podobnie zresztą jak innych składników, maleje wraz z wiekiem. Niedobór tej substancji może się przyczyniać do utraty zdolności komórek do regeneracji i optymalnego funkcjonowania, a w konsekwencji – przyspieszać procesy starzenia, takie jak:

  • utrata zdolności DNA do naprawy, która przyspiesza starzenie się komórek i zwiększa ryzyko rozwoju mutacji (NAD+ pełni w organizmie ważną rolę w naprawie DNA);
  • spadek produkcji energii – wiąże się ze zmęczeniem, osłabieniem mięśni i ogólnym pogorszeniem się funkcjonowania organizmu;
  • zaburzenia pracy enzymów długowieczności o nazwie sirtuiny – to białka regulujące wiele procesów związanych ze starzeniem się;
  • wzrost stanu zapalnego – spadek ilości NAD+ jest związany z pojawieniem się przewlekłego stanu zapalnego, a co za tym idzie, również zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju chorób przewlekłych, osłabienia odporności i degradacji tkanek.

Jak widzisz, znalezienie sposobów na naturalne podtrzymanie produkcji NAD+ w ciele może być kluczowe dla zdrowia, pięknej prezencji i długowieczności!

Przeczytaj także: Witaminy i suplementy dla seniora

Wzrost energii w organizmie i regulacja produkcji NAD+ – możesz o nie zadbać w naturalny sposób!

Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli masz już swoje lata, a obniżenie się ilości produkowanego przez twój organizm NAD+ jest bardziej niż pewne, możesz sobie pomóc! Oczywiście nie istnieją sposoby, które sprawią, że starzenie się zupełnie się zatrzyma, ale z całą pewnością możemy ci podrzucić kilka takich, które z pewnością pozwolą zwiększyć ilość NAD+ w twoim organizmie!

Dieta

Wraz z pożywieniem możesz dostarczyć swojemu organizmowi składników, z których syntetyzuje NAD+. Takich, jak:

  • niacyna (witamina B3) – znajdziesz ją w wątróbce, drobiu, rybach, nabiale, orzechach (głównie ziemnych), nasionach lnu i słonecznika, produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca);
  • nikotynamid (NAM) – jego bogatymi źródłami są m.in. drób, czerwone mięso, jaja, ryby (szczególnie tłuste), grzyby, nasiona i ziarna, a także zielone warzywa liściaste;
  • tryptofan – jest obecny w drobiu, rybach, jajach, nabiale, tofu i innych produktach sojowych, orzechach włoskich, bananach, pestkach dyni.

Post przerywany

Pewnie ta informacja cię zaskoczy, ale do wzrostu NAD+ w twoim organizmie mogą się przyczynić… ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii oraz post przerywany. To wcale nie żart! 16 godzin postu i 8 godzin jedzenia mogą podnieść poziom NAD+ w twoim ciele.

Ćwiczenia fizyczne

Należysz do entuzjastów sportu? Dobrze się składa! Regularna aktywność fizyczna, a przede wszystkim trening HIIT (wytrzymałościowy z interwałami), zwiększa aktywność enzymów wykorzystujących NAD+, co wymusza jego zwiększoną produkcję.

Ekspozycja na zimno

Jeśli należysz do zmarzluchów, uprzedzamy: lepiej od razu przejdź do kolejnego punktu! A dla wielbicieli kriokomór i morsowania mamy dobrą informację: oba działania mogą pobudzać pracę mitochondriów i zwiększać poziom NAD+.

Abstynencja od alkoholu

Alkohol obniża poziom NAD+, ponieważ jego metabolizm zużywa duże ilości tego koenzymu. Zresztą nie tylko z tego powodu zastąpienie ulubionych drinków mocktailami (czyli drinkami bezalkoholowymi) albo po prostu zieloną herbatą (która przy okazji zmniejsza zużycie NAD+!), wodą mineralną czy ziołami wyjdzie ci na zdrowie. I urodę!

Poprawa rytmu dobowego

Produkcja NAD+ w twoim organizmie jest ściśle powiązana z tym, jak wygląda twój cykl dobowy. Jeśli znajdujesz w ciągu doby czas na odpowiednią ilość snu i ekspozycję na światło naturalne, poziom tej ważnej dla zachowania zdrowia i pięknego wyglądu substancji może wzrosnąć. Pamiętaj również, aby unikać scrollowania telefonu przed snem! Takie działanie poprawia wydzielanie hormonu snu – melatoniny – i zapewnia lepszy wypoczynek nocą, a co za tym idzie – również regenerację NAD+.

Ograniczenie fruktozy i rafinowanych cukrów

Nadmierne spożycie fruktozy to prosta droga do obniżenia poziomu NAD+ w organizmie, dlatego warto ograniczyć spożycie soków i napojów owocowych, a także kupnych słodyczy.

Zmniejszenie stresu oksydacyjnego

Stres oksydacyjny to stan, w którym w organizmie jest zbyt dużo wolnych rodników, czyli reaktywnych cząsteczek tlenu, a za mało przeciwutleniaczy, które je neutralizują. Może uszkadzać komórki, przyspieszać starzenie się i prowadzić do chorób. Jego przyczynami są m.in. zła dieta, stres, brak snu, zanieczyszczenia i promieniowanie UV.

No dobrze, ale jaki to ma związek z NAD+? Ano taki, że NAD+ jest zużywany przez organizm do naprawy uszkadzanych przez wolne rodniki komórek. Jak sobie radzić ze stresem oksydacyjnym? Przede wszystkim wprowadzić do diety mnóstwo antyoksydantów – powinna zawierać duże ilości owoców i warzyw o intensywnych kolorach, zieloną herbatę, a także orzechy i nasiona. 

Przeczytaj również: Suplement diety na lepszy i zdrowy sen

Suplement diety NAD+ i jego pozytywny wpływ na długowieczność

NAD+ – suplementacja może być naprawdę dobrym rozwiązaniem!

Oczywiście pod warunkiem, że nie jest stosowana jako substytut zdrowego stylu życia, a jedynie jego uzupełnienie. Dobra wiadomość jest taka, że to suplementacyjne wsparcie może być naprawdę wszechstronne! Nie wszystkie preparaty muszą działać bezpośrednio na syntezę NAD+, ale np. chronią nadmiernym zużyciem tej substancji. Zabezpieczają też organizm przed innymi problemami związanymi ze starzeniem się. 

Szukasz odpowiednich dla siebie suplementów, ale wciąż się zastanawiasz, który z nich będzie dla ciebie najlepszy? Mamy dla ciebie rozwiązanie! W ofercie NOYO znajdziesz wiele suplementów, których składniki zapewnią twojemu organizmowi potrzebne wsparcie w obszarach, które chcesz wzmocnić. Jak dobrać odpowiednie preparaty? W zależności od potrzeby:

  • składniki NOYO® Immunoil świetnie się sprawdzą jako wsparcie organizmu w walce ze stresem oksydacyjnym, który sprzyja starzeniu się. Potrzebujesz poprawy samopoczucia? Właściwości tego oleju pozytywnie wpłyną również na ten aspekt twojego zdrowia! Będzie on też twoim sprzymierzeńcem w budowaniu odporności, podobnie zresztą jak inny preparat z tej rodziny, czyli NOYO® Immun – tym razem w kapsułkach;
  • NOYO® Skin to kolejny z suplementów, które chętnie polecamy osobom potrzebującym dodatkowej ochrony skóry przed skutkami starzenia się i stresem oksydacyjnym. Zawarte w nim składniki poprzez suplementację skutecznie wzmocnią twoje ciało od środka. Jednym z najważniejszych składników NOYO® Skin, który m.in. chroni NAD+ przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, jest Saberry®, czyli specjalny superowoc – amla – znany ze swoich antyoksydacyjnych i odmładzających właściwości;
  • NOYO® Mega Omega ADEKto preparat idealny, jeśli twoim celem jest przede wszystkim ochrona układu nerwowego przed konsekwencjami starzenia się, które często wiążą się z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych. W tym produkcie znajdziesz kilka składników, które mają pozytywny wpływ na twój mózg, i to na kilku poziomach. Przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3, chroniące neurony przed uszkodzeniami i poprawiające komunikację między nimi. Witamina D zmniejsza stany zapalne, a witamina K wspomaga osłonki mielinowe komórek nerwowych.

NAD+ jest kluczowym koenzymem odpowiedzialnym za wytwarzanie energii w organizmie i regenerację komórek. Z wiekiem poziom NAD+ spada, co przyspiesza procesy starzenia się. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na zwiększenie jego poziomu, a większość z nich pozostaje w zasięgu ręki większości ludzi! Takie działania, jak odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i ograniczenie kalorii, to skuteczne sposoby na spowolnienie zmian związanych ze starością. A jeśli dodatkowo postawisz na wspieranie się suplementacją prekursorami NAD+ lub preparatami chroniącymi przed ich zużyciem, maksymalnie zadbasz od środka o młodszy wygląd i lepsze funkcjonowanie organizmu.

Źródła:

• Covarrubias, A. J., Perrone, R., Grozio, A., & Verdin, E. (2021). NAD+ metabolism and its roles in cellular processes during ageing. Nature Reviews Molecular Cell Biology, 22(2), 119–141.

• Katsyuba, E., Romani, M., Hofer, D., & Auwerx, J. (2020). NAD+ homeostasis in health and disease. Nature Metabolism, 2(1), 9–31.

• Rajman, L., Chwalek, K., & Sinclair, D. A. (2018). Therapeutic potential of NAD-boosting molecules: The in vivo evidence. Cell Metabolism, 27(3), 529–547.

• Yoshino, J., Baur, J. A., & Imai, S. I. (2018). NAD+ intermediates: the biology and therapeutic potential of NMN and NR. Cell Metabolism, 27(3), 513–528.

• Imai, S. I., & Guarente, L. (2016). NAD+ and sirtuins in aging and disease. Trends in Cell Biology, 26(7), 465–474.

• Verdin, E. (2015). NAD+ in aging, metabolism, and neurodegeneration. Science, 350(6265), 1208–1213.

• Martens, C. R., Denman, B. A., Mazzo, M. R., Armstrong, M. L., Reisdorph, N., McQueen, M. B., … & Seals, D. R. (2018). Chronic nicotinamide riboside supplementation is well-tolerated and elevates NAD+ in healthy middle-aged and older adults. Nature Communications, 9(1), 1286.

• Schultz, M. B., & Sinclair, D. A. (2016). Why NAD+ declines during aging: It’s destroyed. Cell Metabolism, 23(6), 965–966.

• Cantó, C., Houtkooper, R. H., Pirinen, E., Youn, D. Y., Oosterveer, M. H., Cen, Y., … & Auwerx, J. (2012). The NAD+ precursor nicotinamide riboside enhances oxidative metabolism and protects against high-fat diet-induced obesity. Cell Metabolism, 15(6), 838–847.

• Lautrup, S., Sinclair, D. A., Mattson, M. P., & Fang, E. F. (2019). NAD+ in brain aging and neurodegenerative disorders. Cell Metabolism, 30(4), 630–655.

poznaj nasze suplementy — ich jakość odczujesz na własnej skórze! ✨

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium