Kiedy odchudzanie nie przynosi efektów? 5 rzeczy, na które lepiej uważać

Kiedy odchudzanie nie przynosi efektów? 5 rzeczy, na które lepiej uważać

Kiedy odchudzanie nie przynosi efektów? 5 rzeczy, na które lepiej uważać

Odchudzanie to proces, który wymaga cierpliwości i świadomości. Im więcej wiesz o potrzebach organizmu, tym skuteczniej działasz. Niestety, czasem mimo podejmowania wysiłków próżno szukać pożądanych efektów. To frustrujące, prawda? Jeśli chcesz przełamać serię dietetycznych potknięć, zobacz, co sprawia, że odchudzanie nie przynosi efektów. Może znajdziesz tu przyczynę swoich kłopotów z długotrwałą utratą zbędnych kilogramów oraz utrzymaniem nowej wagi. 

Z tekstu dowiesz się:

 • dlaczego diety odchudzające rzadko przynoszą efekt,
 • czy odchudzać się i pościć znaczy to samo,
 • jakie czynniki mają wpływ na odchudzanie,
 • co pomoże w odchudzaniu,
 • jak pozytywne nastawienie pomaga w utracie wagi.

Dlaczego diety odchudzające rzadko przynoszą efekt?

Jesteś właśnie w trakcie swojej kolejnej diety w życiu i znowu nie widzisz, żeby Twoje ciało na nią reagowało? A może po niedawno skończonej diecie ponownie zaczynasz przybierać na wadze, a odbicie w lustrze na nowo wywołuje w Tobie jęk niezadowolenia? Spokojnie – prawdopodobnie nie jesteś w tym sama. Wiele diet nie przynosi efektów, mimo że odmawiasz sobie wszelkich przyjemności i wylewasz siódme poty na siłowni.

Dzieje się tak, ponieważ diety odchudzające:

 • są nastawione na szybkie działanie,
 • zmniejszają porcje zamiast (co często działa lepiej) je zwiększać,
 • nie wspierają Twojego organizmu w całym procesie odchudzania,
 • mogą wywoływać zaburzenia odżywiania.

Mowa oczywiście o źle wdrożonych i niedopasowanych do Twoich potrzeb restrykcjach żywieniowych. Nie brzmi to zbyt zachęcająco. Diety odchudzające opierają się na zakazach, a Ty – jeśli naprawdę chcesz zrzucić zbędne kilogramy i zrobić to w zdrowy oraz trwały sposób – musisz skoncentrować się na zmianach nawyków żywieniowych, a nie utrzymaniu chwilowego reżimu.

Przeczytaj także: Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Dlaczego odchudzać się i pościć to nie to samo?

Właśnie, reżim. Skoro padło już to słowo, zastanówmy się wspólnie, czym różni się odchudzanie od poszczenia, czemu nie są to synonimy i które z tych działań daje lepszy efekt.

Przede wszystkim post ma silne powiązanie kulturowe, wychodzące poza ramy zdrowia czy wyglądu. Odchudzanie z kolei wynika przede wszystkim z własnej decyzji czy chęci zmiany. Dodatkowo trudno uznać post za konkretny sposób odżywiania, ponieważ wyklucza on tak naprawdę wszystko z diety i być może bardziej przypomina detoks niż dietę.

Pamiętaj – ani w odchudzaniu, ani tym bardziej w zdrowym stylu odżywiania się nie chodzi o to, by nic nie jeść. Takie działanie grozi Ci poważnymi niedoborami i problemami zdrowotnymi.

Czynniki wpływające na odchudzanie

Na niepowodzenie czy po prostu trudności w odchudzaniu wpływają także różne czynniki, które nie zawsze są zależne od Ciebie. Niżej znajdziesz zaledwie kilka z przykładów, ale wiedz, że jest tego więcej.

1.     Wiek a odchudzanie

Im więcej lat na karku, tym dłużej zajmuje wypracowanie oczekiwanych efektów. Ciało dłużej przystosowuje się do nowych warunków. Z wiekiem zmienia się także gospodarka hormonalna – tak u mężczyzn, jak i kobiet – co również często będzie opóźniać obniżenie wagi ciała.

Przyjrzyj się swojemu ciału, przypomnij sobie, jak zmieniało się ono w zależności od Twojego wieku, a zauważysz, że z czasem coraz trudniej wybacza ono najmniejsze grzeszki. U kobiet duże znaczenie ma także fakt, że ciało naturalnie przygotowuje się do wydania na świat potomstwa (czy ci się to podoba, czy nie), co wpływa na wygląd oraz kondycję.

Z wiekiem zwalnia przemiana materii i możesz mieć wrażenie, że „nic nie jesz, a i tak tyjesz”. Cóż, tak wymyśliła to natura.

2.     Wielkość porcji a dieta

Jeśli podczas zmiany nawyków żywieniowych chcesz dodatkowo schudnąć, koniecznie oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i wyznacz potrzebny deficyt kaloryczny. Tylko jeśli będziesz przyjmować nieco mniej kalorii niż rzeczywiście potrzebujesz, ciało będzie miało szansę zrzucić zbędny ciężar.

Ale… tutaj musimy zaznaczyć jedno. Odchudzanie, które opiera się na zbyt małym spożyciu kalorii, też nie przyniesie efektów. Twoje ciało będzie spalać wtedy np. mięśnie, co tylko pogorszy Twój stan. Odchudzaj się z głową, to podstawa!

3.     Stres to problem w odchudzaniu

Być może brzmi to jak zdarta płyta, ale stres bardzo negatywnie wpływa na odchudzanie. Jasne, może Ci się wydawać, że chudniesz, gdy się stresujesz. Działa to jednak bardzo krótko, a Tobie chodzi przecież o efekt na długie lata.

Stres, przemęczenie i wynikające z tego zaburzenia snu odbierają ciału szansę na regenerację, a na wszystkie organy działa kortyzol, czyli hormon stresu. Efekt – tkanka tłuszczowa zaczyna się odkładać, bo ciało czuje, że musi przygotować się na gorsze czasy.

4.     Przygotowanie do odchudzania a jego efekty

Czy w Tobie też siedzi jeszcze przekonanie, że wystarczy przestać jeść produkt A, B i C, do tego zacząć nagle trenować 5 razy w tygodniu i wszystko będzie załatwione? Otóż nie! Przez tak drastyczne zmiany jedyne co osiągniesz na pewno, to silnie zestresowany organizm. I może jeszcze poczucie winy, przy pierwszym niewykonanym treningu.

Odchudzanie, do którego się nie przygotujesz, nie ma najmniejszego sensu. Zawsze warto zaczynać powoli, kolejno eliminować konkretne produkty i przyzwyczajać swoje ciało do rosnącego nasilenia aktywności fizycznej. Pamiętaj też o wykonaniu podstawowych badań. Lepiej wiedzieć, co dzieje się w Twoim organizmie.

5.     Leki a problemy z utratą wagi

Nie ulega wątpliwości, że spowolniona przemiana materii, zatrzymywanie wody czy po prostu problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów mogą być wynikiem przyjmowania różnych leków. Przykładowo zdarza się, że leki antydepresyjne powodują nie tylko problemy z odchudzaniem, ale wręcz tycie.

Przeczytaj także: Jak przygotować się do odchudzania?

Co pomoże w odchudzaniu?

Być może wiesz, że niedobory witamin, minerałów czy konkretnych składników odżywczych oraz wszelkie stany zapalne negatywnie wpływają na zdrowie. Ale czy wiesz, że bardzo utrudniają, a bywa że uniemożliwiają one również odchudzanie?

Dlatego nie zostawiaj tego ślepemu losowi. Zrób badania, skonsultuj je z lekarzem bądź dietetykiem klinicznym i działaj rozsądnie dla jak najlepszych efektów.

My z kolei podpowiemy Ci, w jaki sposób probiotyki czy witaminy wspomagają odchudzanie.

Czy probiotyki wspomagają odchudzanie?

Bezpośrednie przełożenie działania probiotyków na utratę wagi nie jest udowodnione, ALE... wiadomo jedno: zdrowe ciało lepiej radzi sobie ze spalaniem tkanki tłuszczowej niż to chore. Probiotyki (np. Noyo pro.bio) wzmacniające odporność i wspomagające pracę układu trawiennego:

 • tworzą bardziej sprzyjające warunki do wszelkich zmian czy diet,
 • zmniejszają wchłanianie komórek tłuszczowych,
 • zwiększają poczucie sytości,
 • przyspieszają perystaltykę jelit.

Które witaminy pomagają w odchudzaniu?

Zdrowy styl odżywiania i idąca za nim utrata zbędnych kilogramów nie opiera się na głodówce, a na dostarczaniu organizmowi dokładnie tego, czego potrzebuje w takich ilościach, które jest w stanie przyswoić, spalić i nie odkładać na później.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę przykładowych witamin, minerałów i składników odżywczych wspomagających odchudzanie:

 • Witamina C – to między innymi dzięki niej po organizmie rozchodzi się żelazo transportujące tlen. A bez tlenu nie ma spalania tłuszczu!
 • Witaminy z grupy B – przyspieszają spalanie węglowodanów oraz ogólnie regulują przemianę materii.
 • Błonnik – oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, przyspiesza przemianę materii i dodatkowo daje poczucie sytości.
 • Żelazo – poza wspomnianym wyżej transportem tlenu podnosi ono skuteczność metabolizmu cholesterolu i dzięki wspieraniu pracy wątroby przyspiesza detoksykację szkodliwych substancji.
 • Chrom – pierwiastek ten sprawia, że komórki są bardziej wrażliwe na insulinę, a dzięki temu – gospodarka cukrowa utrzymuje się na odpowiednim poziomie.

Które tabletki na odchudzanie są najskuteczniejsze

Jeśli szukasz sprawdzonych suplementów diety, których działanie jest udokumentowane, to znajdziesz je na naszej stronie.

W pierwszej kolejności przyjrzyj się naszemu zestawowi wsparcie odchudzania, bo zawiera on wszystko, czego potrzebujesz na start ostatniego odchudzania w Twoim życiu.

W razie potrzeby możesz też zdecydować się na zakup poszczególnych suplementów pojedynczo:

 • noyoyo effect – to jedyny produkt na rynku łączący trzy składniki odpowiadające za spalanie tkanki tłuszczowej: Capsimax®, Bioperina®, ID-alG™,
 • noyo aqua – badania potwierdzają, że zawarta w preparacie Cactinea™ zwiększa usuwanie nadmiaru wody już po jednym tygodniu stosowania,
 • noyo detox – mieszanina naturalnych ekstraktów roślinnych odpowiada za oczyszczenie naszego organizmu i przygotowuje ciało do skutecznego odchudzania.

Nastawienie a brak efektów odchudzania

Brak ruchu spowalniający odchudzanie czy nadwyżka kaloryczna odkładająca się w postaci oponki na brzuchu – to nikogo nie zaskakuje. Każdy wie, że sport i odpowiednie porcje jedzenia są ważnym elementem odchudzania oraz budowania zdrowych nawyków żywieniowych.

Podczas wyboru kolejnej dyscypliny sportu, której być może nawet nie lubisz, ale „podobno jest to najlepszy sposób na zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej”, zapominasz, że klucz do sukcesu tkwi w Twojej głowie.

Tak – pozytywne nastawienie związane z zdrowszym stylem życia jest absolutną koniecznością. Nie osiągniesz wiele w odchudzaniu, gdy cały czas będziesz się do tego zmuszać. A na pewno nie osiągniesz nic na długo.

Właśnie dlatego:

 • nastaw się na proces, nie na efekt – dzięki temu łatwiej będzie Ci obserwować powolne zmiany,
 • poszukaj wsparcia – zarówno w bliskiej osobie, która będzie mobilizować Cię do dotrzymania danego sobie słowa, jak i w suplementach diety wzmacniających Twoje ciało,
 • nagradzaj się za małe sukcesy – to pomoże Ci utrzymać motywację i wprawi Cię w lepszy nastrój,
 • stawiaj sobie realne i mierzalne cele – inaczej szybko zapomnisz, dokąd zmierzasz.

 

I jak? Już wiesz, gdzie dotychczas znajdował się popełniany błąd? W takim razie działaj, a my w noyo pharm trzymamy za Ciebie kciuki!

poznaj nasze suplementy — ich jakość odczujesz na własnej skórze! ✨

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium