Planujesz kolejne podejście do wymarzonej sylwetki oraz lepszego samopoczucia? W takim razie zobacz, jak przygotować się do odchudzania, by przestało być zbiorem wyrzeczeń, a zamieniło się w życiową filozofię!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są najważniejsze zasady zdrowego odżywiania,
- na czym polega zdrowe odchudzanie bez efektu jo-jo,
- po co robić badania przed odchudzaniem,
- jakie badania zrobić przed odchudzaniem,
- czy i jak dobrać suplementy na odchudzanie,
- czy warto mieć partnera w odchudzaniu,
- jakie błędy w odchudzaniu popełniamy najczęściej.
Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania
Istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że wszystkie zasady, które za chwilę przeczytasz, doskonale już znasz.
- Usuń z diety przetworzone produkty,
- zrezygnuj z mięsa czerwonego,
- zmień makarony na kasze,
- wyrzuć wszelkie słodkie napoje, przetworzone soki itp.,
- gotuj na parze zamiast piec czy smażyć,
- stosuj mniej soli,
- jedz mniej słodyczy,
- jedz 5 posiłków dziennie,
- pij minimum 2 litry wody,
- dodaj do menu warzywa i owoce.
Czujemy jednak, że nie przyniosły one długotrwałych efektów, a zamiast radości towarzyszyły im złość i frustracja. Wszystko dlatego, że drastyczne zmiany swojego zachowania są przerażające, a zrezygnowanie z dnia na dzień ze wszystkiego, co tak długo wypełniało nasze życie nie jest łatwe.
Choć wszystkie wymienione wyżej zasady są ważne i faktycznie służą Twojemu zdrowiu, to koniecznie trzeba podejść do nich z głową. Rozłożyć je w czasie, by krok po kroku – najlepiej ze wsparciem – budować zupełnie nowe nawyki.
Na czym polega zdrowe odchudzanie bez efektu jo-jo?
Zdrowe odchudzanie nie opiera się wyłącznie na zakazach i nakazach.
Zdrowe odchudzanie tak naprawdę nie jest odchudzaniem, a zmianą nawyków.
Zdrowe odchudzanie potrzebuje zrozumienia i wyrozumiałości.
Zdrowe odchudzanie pozostawia miejsce na przyjemności.
Zdrowe odchudzanie trwa całe życie.
Czy to brzmi jak bajka? Być może, ale właśnie takie potrafi być życie wypełnione zdrowymi nawykami. Potrzebujesz po prostu zrozumieć siebie i swój organizm. Potrzebujesz przeznaczyć czas na przepracowanie przekonań, wypracowanie służących Ci rytuałów i znalezienie wsparcia w całym tym procesie, ponieważ zdrowe odchudzanie polega na zmianie myślenia.
Zobacz także: Czym jest efekt jo-jo, skąd się bierze i jak mu zapobiegać?
Jak zacząć się odchudzać? Zacznij od badań!
Już wiesz, że odchudzanie nie powinno być zmianą na chwilę. To wypracowywanie nawyków na całe życie. A skoro tak – koniecznie musisz zrobić to z głową. W ten sposób okażesz szacunek swojemu ciału, które z takim wysiłkiem towarzyszy Ci każdego dnia i umożliwia doświadczanie wszelkich przygód.
Po co robić badania przed odchudzaniem?
Pierwszym krokiem do świadomych zmian nawyków żywieniowych oraz ruchowych są badania. Dzięki temu:
- dowiesz się, w jakim stanie jest Twój organizm,
- jakich składników czy witamin Ci brakuje,
- od czego zacząć podróż po zdrowie i lepsze samopoczucie,
- dowiesz się, w jaki sposób układać plan żywieniowy,
- dobierzesz odpowiednią suplementację,
- skutecznie rozłożyć proces odchudzania w czasie dla jak najlepszych efektów.
Dietetyk, który ma dostęp do wyników Twoich badań, będzie działał zdecydowanie skuteczniej i w ten sposób wspierał odchudzanie. Stan Twojego organizmu wpływa bowiem m.in. na ustalenie deficytu kalorycznego tak potrzebnego na redukcji.
Badania są ważne przy każdym podejściu do odchudzania, ale największe znaczenie mają przy Twojej pierwszej próbie (albo pierwszej, do której chcesz podejść inaczej niż zwykle). Pamiętaj też, że zrzucenie zbędnych kilogramów może być też po prostu efektem „ubocznym” poprawiania stanu zdrowia. Te elementy wzajemnie na siebie wpływają – przecież dobrze o tym wiesz!
Jakie badania zrobić przed odchudzaniem?
Aby odchudzanie było skuteczne, ale przy okazji optymalne dla aktualnych możliwości Twojego ciała, potrzebujesz zrobić przynajmniej najbardziej podstawowe badania. Jeśli jednak myślisz o tym poważnie i naprawdę chcesz wprowadzić życiowe zmiany – skorzystaj z rozszerzonej listy badań, którą dla Ciebie przygotowaliśmy i którą znajdziesz nieco niżej.
Lista podstawowych badań do wykonania przed odchudzaniem:
- morfologia krwi,
- panel tarczycowy,
- stężenie glukozy we krwi,
Lista rozszerzonych badań do wykonania przed odchudzaniem:
- morfologia krwi,
- panel tarczycowy (tj. poziom TSH, fT3, fT4),
- lipidogram,
- poziom witaminy D3,
- jonogram (tj. oznaczenie poziomu elektrolitów),
- krzywa cukrowa,
- krzywa insulinowa,
- ogólne badanie moczu,
- poziom żelaza i ferrytyny,
- próby wątrobowe,
- hormony (przede wszystkim: testosteron, estradiol, prolaktyna, LH, FSH).
Tak, sporo tego. Pomyśl jednak, kiedy ostatni raz tak dokładnie sprawdziłeś kondycję swojego organizmu. No właśnie. Dlatego przy tak dużej zmianie jak odchudzanie warto zacząć właśnie od tego.
Skonsultuj wyniki z lekarzem oraz dietetykiem
Najważniejsza informacja jest taka: jeśli zobaczysz, że Twoje wyniki znacząco odbiegają od normy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. To on diagnozuje i wskazuje drogę leczenia. Jeśli jednak na pierwszy rzut oka nie widzisz nic niepokojącego, możesz iść do dietetyka, który dalej pokieruje Twoim działaniem.
Wymienione wyżej badania najlepiej zrobić przed pierwszą wizytą u dietetyka, co pozwoli Wam od razu przejść do konkretów. Dodatkowe testy, jeśli zajdzie taka potrzeba, można wykonać w następnej kolejności w celu pogłębionej diagnostyki.
Czym jest badanie dietetyczne?
Jeśli zdecydujesz się na wizytę u dietetyka i jego wsparcie w całym procesie odchudzania, to przygotuj się na badanie dietetyczne. Spokojnie, to nic strasznego! To jedynie kolejne źródło danych na temat ciała, które pozwolą stworzyć skuteczny plan działania uwzględniający indywidualne potrzeby Twojego organizmu.
Jeśli wiesz, o co walczysz, to łatwiej utrzymać motywację do działania.
W gabinecie dietetyk przeprowadzi pomiary antropometryczne składające się z:
- pomiaru wysokości,
- pomiaru masy ciała,
- pomiaru obwodów (talia, biodra, ramię),
- pomiaru fałdów skórno-tłuszczowych.
Jeśli pamiętasz bilanse, na które chodziło się w dzieciństwie, to badania dietetyczne możesz potraktować jako ich nieco bardziej zaawansowaną formę.
Analiza składu ciała u dietetyka
Kojarzysz popularne swego czasu wagi domowe, które pokazują Ci więcej informacji niż tylko kilogramy? To była bardzo uproszczona wersja analizy składu ciała – czyli ostatniego elementu badań dietetycznych oraz przygotowań do zdrowego odchudzania.
Specjalne urządzenie do analizy składu ciała mierzy:
- masę kostną,
- masę mięśniową,
- masę tłuszczową (w tym zawartość tłuszczu trzewnego otaczającego narządy wewnętrzne),
- stopień nawodnienia,
- wiek metaboliczny pacjenta.
Dopasuj suplementację do potrzeb
Po wykonaniu wszystkich badań oraz pomiarów przyjdzie czas na układanie jadłospisu ora planowanie suplementacji. To ważny etap, zwłaszcza jeśli planujesz eliminację różnych składników (np. mięsa).
Suplementy diety mogą jednak nie tylko uzupełniać niedobory, ale i wspomagać konkretne procesy, np. odchudzanie. Jeśli przez lata żadna dieta nie działała, jeśli Twój organizm jest bardzo oporny na utratę wagi – warto to skonsultować z dietetykiem. Wspólnie wybierzecie suplementy, które będą wspierać Twoje dążenie do wymarzonej sylwetki oraz dobrego samopoczucia w zdrowy oraz bezpieczny sposób. W sklepie online noyo pharm znajdziesz np. noyo zestaw Wsparcie Odchudzania
Możesz też sięgnąć po niektóre suplementy oddzielnie, np.:
- Noyoyo Effect – przyspiesza metabolizm oraz zmniejsza apetyt,
- Noyo Aqua – pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu,
- Noyo Detox – wspiera w pełni naturalne oczyszczenie organizmu.
Znajdź partnera produktywności w odchudzaniu
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że znaczną część sukcesu w odchudzaniu oraz budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych stanowi psychika. Ma ona niebagatelne znaczenie, a jednocześnie tak łatwo potrafi zwieść nas na manowce: „w końcu czekolada to owoce!”.
Jeśli doświadczenie podpowiada Ci, że możesz mieć kłopot z utrzymaniem motywacji, to przygotuj się wcześniej na tę ewentualność. Znajdź partnera w odchudzaniu. To może być każdy, komu ufasz, z kim dobrze się czujesz i kto o Ciebie dba. Dzięki temu okaże Ci wsparcie w różnych sytuacjach i pomoże w miarę bezproblemowo przechodzić pojawiające się czasem momenty zwątpienia czy spadku motywacji.
W takiej relacji ważne jest wzajemne zaufanie, ponieważ partnerowi nie można oszukiwać. Powiedzmy to głośno, jeśli próbujesz go okłamać, tak naprawdę okłamujesz siebie.
Korzyści z posiadania partnera w odchudzaniu:
- masz wsparcie także między kontrolami u dietetyka,
- możecie wzajemnie się motywować do działania i chwalić postępami,
- ktoś poza Tobą doskonale zna Twój cel oraz narzędzia, z których korzystasz,
- masz swój zewnętrzny głos rozsądku.
Poza tym wspólne wspieranie się w utracie kolejnych kilogramów może być też świetną zabawą i zdrową rywalizacją. Możecie na przykład stworzyć wspólną tabelę do monitorowania tego, co już zrobiliście, co osiągnęliście, co przed Wami i w ten sposób wspinać się na coraz to wyższe szczyty swoich możliwości.
Błędy w odchudzaniu, których warto unikać
Nie chcesz zaczynać ciągle od nowa? W takim razie:
- Nie łącz bycia fit z byciem w formie
Pamiętaj – nie chodzi o to, by całe życie chwalić się kaloryferem, ale by Twoje ciało było aktywne i zdrowe.
- Skoncentruj się na drodze a nie celu
Bez celu nigdzie nie dojdziesz, ale jeśli nie zobaczysz tego, co masz akurat pod stopami, możesz za szybko zrezygnować. Dlatego odchudzanie traktuj jak proces i akceptuj wszelkie możliwe potknięcia. Po prostu wyciągaj z nich wnioski.
- Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia przyjemność
Jeśli nienawidzisz biegać, to biegać nie będziesz. Proste. Dlatego zastanów się, jaki rodzaj ruchu jest dla Ciebie do zaakceptowania i jak możesz go wdrożyć w swoją codzienność.
- Postaw na aktywność spontaniczną
Czyli po prostu ruszaj się więcej – np. korzystaj ze schodów zamiast z widny albo wysiądź przystanek wcześniej, by zrobić odrobinę więcej kroków.
- Działaj metodą małych kroczków
Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego nie zmieniaj wszystkiego na raz. Zastanów się, która zmiana przyniesie Ci najwięcej korzyści i to od niej zacznij.
Zobacz także: Błędne koło odchudzania