Zdrowe, lśniące włosy dodają nam pewności siebie i sprawiają, że czujemy się piękniejsi. Chętnie sięgamy więc po coraz bardziej wyspecjalizowane kosmetyki, które mają nam pomóc w uzyskaniu błyszczącej, gładkiej czupryny. Mnogość szamponów, odżywek i masek dostępnych na sklepowych półkach jest już tak duża, że zapominamy o tradycyjnych, wykorzystywanych od setek lat sposobach pielęgnacji, które mogą być nie mniej skuteczne. Jednym z nich jest korzystanie z olejków na włosy. Jakie olejki wybrać i jak ich używać, aby poprawić wygląd włosów? To wszystko przeczytasz w poniższym artykule!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są korzyści z używania olejków do włosów;
- jakie są rodzaje najlepszych olejków do włosów i które z nich przyczynią się do poprawy kondycji twojej czupryny;
- jak korzystać z olejków, aby uzyskać wymarzone efekty;
- jak kompleksowo zadbać o swoje włosy.
Dlaczego warto sięgać po olejki na włosy? Poznaj korzyści z ich stosowania
Cienkie, przerzedzające się, łamliwe i napuszone – włosowych problemów, z jakimi zmagamy się na co dzień, jest całe mnóstwo. Na szczęście drogeryjnych oraz domowych sposobów na wzmacnianie włosów jest jeszcze więcej! Jedną z takich tradycyjnych metod jest zyskujące ostatnimi czasy na popularności olejowanie. Czy jednak profesjonalne olejki do włosów rzeczywiście są tak skuteczne? I w jaki konkretnie sposób mogą zadziałać na włosy zniszczone i ich suche końcówki? Sprawdźmy to!
Skąd pochodzi zwyczaj olejowania włosów?
W wielu publikacjach dotyczących pielęgnacji włosów możemy się spotkać z informacją, że olejowanie – zarówno skóry, jak i włosów – ma swoje korzenie w regionach świata, w których codziennością jest męczący upał, takich jak Egipt i Indie. Wykorzystywanie tłuszczów roślinnych (a czasem również zwierzęcych, jak np. ghee w Indiach) jako kosmetyku do pielęgnacji już w starożytności było tam powszechne właśnie jako skuteczna metoda ochrony przed palącym słońcem. Jest ona zresztą popularna w tych rejonach również dziś, a Arabki i Hinduski wciąż słyną z niezwykłej urody długich, zdrowych i lśniących włosów.
W Indiach czy Pakistanie do olejowania włosów najczęściej wykorzystuje się olej kokosowy, który jest tani, a przy tym łatwo dostępny. Doskonale sprawdza się jako produkt do pielęgnacji i zabezpieczania czupryny przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Nie ma jednak właściwości regeneracyjnych, dlatego dla uzupełnienia jego działania w Indiach używa się nawet 150 innych rodzajów olejków na włosy, w tym m.in. olejów z nasion kozieradki i sezamu czy silnie związanych z tradycją ajurwedyjską olejów amla i brahmi.
Olej kokosowy jest powszechnie stosowany podczas włosowych rytuałów pielęgnacyjnych również w wielu krajach arabskich. Do uzupełnienia jego właściwości ochronnych stosuje się jednak olejki ze słodkich migdałów i z czarnuszki, a także olej rycynowy (którego używały także nasze babcie, aby zagęścić brwi i rzęsy!). W Maroku bardzo popularne jest stosowanie słynnego na cały świat oleju arganowego, a także bardziej złożonego olejku nawilżającego hasna, który jest mieszanką kilku różnych olejków (m.in. olejku arganowego, oleju jojoba oraz olejków rycynowego i z drzewa herbacianego) wzbogaconą wyciągami z ziół.
Jak działają olejki na włosy?
Trzony (łodygi) włosów, czyli części, które codziennie oglądamy w lustrze, stylizujemy i pielęgnujemy, są – w przeciwieństwie do ich cebulek – zrogowaciałe i martwe. To oznacza, że nie mają one zdolności do samodzielnej regeneracji i odbudowywania ubytków, które codziennie w nich powstają. Trzeba je więc regularnie wspomagać je za pomocą szamponów, odżywek (nakładanych na włosy wilgotne lub suche), masek czy właśnie naturalnych olejków, zawierających potrzebne do odnowy składniki. Poprzez staranne nakładanie i wcieranie lub wmasowywanie olejków możesz uzyskać następujące efekty:
- stworzenie powłoki ochronnej na włosach i utrzymywanie ich w dobrej kondycji;
- regeneracja już uszkodzonych pasm poprzez odbudowanie istniejących w nich ubytków;
- ujarzmienie puszących się i trudnych do ułożenia kosmyków dzięki domknięciu otwartych łusek włosów;
- przywrócenie włosom blasku i zdrowego wyglądu poprzez dostarczenie im potrzebnych składników odżywczych.
Przy wyborze odpowiedniej pielęgnacji miej na uwadze to, że olejki do włosów mogą być bezpieczniejsze i delikatniejsze niż kosmetyki drogeryjne. Zawierają bowiem wyłącznie naturalne składniki odżywcze – witaminy, minerały, fitosterole i kwasy tłuszczowe (z których zbudowane jest np. ludzkie sebum), o wysokich właściwościach nawilżających i regenerujących. Nie mają przy tym silikonów czy konserwantów, które czasem znajdujesz w składach kosmetyków ze sklepu. Stosując olejki na włosy, dbasz więc o nie w zupełnie naturalny sposób, tak by je nawilżyć i odżywić bez niepotrzebnego obciążania.
Najlepszy olejek na włosy – jak go dobrać do rodzaju i potrzeb twojej czupryny?
Aby dobrać do twojego rodzaju włosów najlepszy olejek, należy zacząć od ocenienia ich porowatości, czyli stopnia, w jaki wchłaniają i zatrzymują wilgoć. Żeby określić porowatość włosów, wystarczy spryskać je niewielką ilością wody, a następnie zaobserwować, czy płyn spływa po nich lub osiada pod postacią kropelek (włosy niskoporowate), pozostaje na nich przez chwilę, po czym się wchłania (średnioporowate), czy wchłania się od razu (włosy wysokoporowate). Taka reakcja jest bezpośrednio związana ze stanem twoich włosów: zdrowe łuski leżą płasko, co zapobiega szybkiemu przedostawaniu się wody do ich środka, natomiast uszkodzone sprawiają, że jest ona wchłaniana bez większego problemu.
Potrzebujesz konkretniejszych wskazówek? Znajdziesz je poniżej wraz z informacją o tym, jakiego oleju wymaga każdy z typów:
- włosy wysokoporowate mogą być takie z natury bądź zmienić swój stan pod wpływem intensywnych zabiegów fryzjerskich (farbowanie, rozjaśnianie, stosowanie wysokiej temperatury podczas stylizacji). Takie pasma są szorstkie, matowe, rozdwajają się, puszą i kręcą, dlatego dobry, a nawet najlepszy olejek na włosy jest w ich przypadku naprawdę wskazany. Doskonałym wyborem do włosów wysokoporowatych będą oleje o dużych cząsteczkach (z przewagą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), które potrafią dobrze nawilżyć włosy farbowane, a także zmniejszyć ich łamliwość i szybko wypełnić ubytki w strukturze. Mianowicie: z awokado, lniany, z pestek dyni, słonecznikowy, kukurydziany, z ogórecznika, z czarnuszki.
- włosy średnioporowate – to takie, które nie są nadmiernie zniszczone, ale mają rozdwojone końcówki i potrafią się puszyć. Temu typowi włosów najlepiej robi olejowanie olejami o cząsteczkach średniej wielkości (z przewagą jednonienasyconych kwasów tłuszczowych), takimi jak oliwa z oliwek czy oleje arganowy i rzepakowy. Tolerancja włosów średnioporowatych jest wysoka, dlatego zdarza się, że dobrze znoszą natłuszczanie olejami do włosów zarówno o dużych, jak i małych cząsteczkach.
- włosy niskoporowate – włosy śliskie, błyszczące, gładkie w dotyku, jednym słowem: zdrowe. Celem olejowania takich włosów jest utrzymanie ich w dobrej kondycji, do czego używa się olejów o małych cząsteczkach (z przewagą nasyconych kwasów tłuszczowych): kokosowego, shea, kakaowego, bobassu.
Jak nakładać olejki na włosy, aby uzyskać najlepszy efekt?
Jeśli już udało ci się dobrać najlepszy do typu twoich włosów olejek, najwyższy czas na przystąpienie do olejowania! Zanim jednak rozpoczniesz tę przyjemną procedurę, dowiedz się, jak ją przeprowadzać. Nieumiejętne olejowanie może bowiem z łatwością doprowadzić do przeciążenia włosów, które w efekcie po prostu staną się tłuste i oklapnięte. A przecież nie o taki efekt ci chodzi! Pamiętaj również o regularności olejowania: aby pielęgnacja olejkami na włosy przyniosła pożądane efekty, musisz się liczyć z tym, że zabieg trzeba będzie powtarzać raz w tygodniu po myciu włosów (w przypadku bardzo suchych pasm, wysokoporowatych) lub raz na dwa, trzy tygodnie (jeśli masz włosy średnio- lub niskoporowate).
Olejowanie można stosować na kilka sposobów:
- na sucho – ta metoda najlepiej się sprawdza w przypadku zdrowych włosów niskoporowatych i zapewnia im ochronę poprzez powleczenie ich ochronną warstwą. Aby naolejować włosy na sucho, wmasuj w nie 2–3 łyżki olejku do włosów (w zależności od grubości i długości pasm), tak aby je natłuścić, ale nie spowodować, że zaczną ociekać tłuszczem. Natłuszczone włosy możesz dla wygody zapleść albo skręcić w kok i pozostawić a 1–3 godziny, a odpowiednio zabezpieczone (np. foliowym czepkiem) – nawet na całą noc;
- na mokro – ten sposób będzie idealny dla dość mocno zniszczonych włosów, które wymagają intensywnej regeneracji. Aby przeprowadzić olejowanie na mokro, nałóż olejek na wilgotne, chwilę wcześniej umyte włosy albo kosmyki odrobinę zwilżone wodą i pozostaw na godzinę lub dwie;
- na mokro z odżywką – jeśli szukasz metody na bardzo zniszczone, wysokoporowate włosy, być może najlepszym dla ciebie wyjściem będzie użycie olejku wraz z odżywką, co pozwoli nie tylko na lepsze odżywienie kosmyków, ale też na wygodniejsze rozprowadzenie olejku. Aby naolejować włosy tą metodą, po prostu po myciu głowy nałóż odżywkę, a na niej rozprowadź olejek do włosów wysokoporowatych.
Warto wiedzieć, że olejować można nie tylko same włosy, ale również skórę głowy! Ta metoda doskonale się sprawdzi, jeśli masz problem z nadmiernym przesuszeniem, łuszczeniem się skóry, łupieżem (olejki lawendowy i lniany, olejek kokosowy), a także – co dość zaskakujące – ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych (olejek z drzewa herbacianego). Ważne jest, aby nie przetrzymywać olejków na głowie (wystarczy godzina!).
Nie tylko olejki na włosy, czyli jak wspomóc regenerację czupryny od środka?
Nawet najdoskonalsza pielęgnacja i najlepszy olejek na włosy dostępny na rynku nie nie pomoże, jeśli nie zadbasz o ich kondycję poprzez dietę bogatą w składniki odżywcze wspierające ich wzrost i wygląd. Można wśród nich wymienić m.in. białko, żelazo, cynk, witaminy na zdrowe włosy: C i E oraz witaminy z grupy B.
Kluczowe dla zdrowia twoich włosów jest również przyjmowanie wraz z pożywieniem odpowiednich tłuszczów, zwłaszcza tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). W codziennym menu warto więc uwzględnić ich źródła, do których należą m.in. awokado, tłuste ryby (halibut, łosoś, makrela), pestki i nasiona, orzechy, a także oleje:
- z awokado;
- arachidowy;
- z nasion lnu;
- z ogórecznika;
- z pestek dyni;
- z czarnuszki;
- oliwa z oliwek.
Obecność zdrowych tłuszczów w diecie poprawia kondycję skóry głowy, sprawia, że włosy suche stają się bardziej sprężyste i lśniące, a także pomaga wzmocnić cebulki włosów, co zapobiega ich wypadaniu. Można więc w pewnym sensie powiedzieć, że nawilżanie włosów od środka za pomocą właściwych tłuszczów jest dla ich kondycji równie istotne, co stosowanie olejków na włosy na zewnątrz!
Sama dieta może jednak nie wystarczyć, jeśli braki zdrowych tłuszczów, witamin i mikroelementów w twoim organizmie są na dany moment zbyt duże albo po prostu zależy ci na szybszych efektach. W takich wypadkach warto sięgać po suplementy. Wybierając konkretne preparaty, zwróć uwagę, by zawierały składniki mające działające pielęgnacyjne na włosy i skórę głowy.
W naszym sklepie znajdziesz dwa produkty stworzone, by wspierać cię na drodze do poprawienia stanu swojej czupryny. Zróżnicowane formy (kapsułki lub olej) i nieco odmienne działanie sprawią, że z łatwością dobierzesz ten lepszy dla siebie:
- NOYO® Hair – to suplement diety w formie kapsułek z kompleksem składników, które wspomagają zdrowie włosów. Preparat zawiera m.in. olej lniany, olej z ogórecznika, olej z kiełków pszenicy, a także olej z palmy sabałowej. Został stworzony z myślą o osobach, które chcą zagęścić i wzmocnić pasma oraz zapobiec wypadaniu włosów, również po zniszczeniu przez liczne zabiegi stylizacyjne. Składniki NOYO® Hair będą również doskonałym wsparciem podczas procesu zapuszczania: przyspieszają wzrost włosów, co będzie widoczne już po niedługim czasie!
- NOYO® Shiny Hair Oil – jest preparatem w formie oleju do picia, o dużej zawartości witamin A i E, będącego mieszanką czterech olejów roślinnych (z ogórecznika, czarnuszki, lnu i pestek dyni). Tworzą one zrównoważoną kompozycję NNKT: omega-3, -6 i -9, która wspiera kondycję włosów. Suplement jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn marzących o gęstszych i zdrowszych włosach, chcących przyspieszyć proces ich wzrostu i opóźnić siwienie.
Czy warto sięgać po olejki na włosy? Oczywiście, że tak! Aby jednak efekt ich nakładania nie był odwrotny do zamierzonego, upewnij się, że zarówno rodzaj olejku do włosów, jak i sposób olejowania są dobrze dobrane do ich aktualnej kondycji. Proces regenerowania włosów warto również wesprzeć od środka poprzez stosowanie zbilansowanej diety i odpowiednich preparatów, dopasowanych składem do twoich aktualnych włosowych problemów. Takie podwójne wsparcie z pewnością się opłaci i twoja czupryna niebawem zacznie wyglądać pięknie i zdrowo.