Włosy odgrywają ogromną rolę w naszym wyglądzie, a nawet mogą wpływać na samopoczucie i samoocenę. Jeśli więc marzysz o włosach pełnych życia i blasku, poświęć chwilę na ich odpowiednią pielęgnację. Zadbaj też o odżywienie włosów od środka! Zdrowa, zbilansowana dieta wzbogacona o niezbędne składniki odżywcze to klucz do pięknie wyglądających pasm. Jak wzmocnić włosy i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów? Poznaj sprawdzone sposoby!
Z tekstu dowiesz się:
- jak rozpoznać, że włosy stają się słabsze,
- dlaczego włosy wypadają i są bardziej odporne na zniszczenia,
- jak prawidłowo myć włosy i o nie dbać,
- jak zagęścić i pogrubić włosy dzięki diecie,
- jakie suplementy ułatwią stymulacje wzrostu włosów i poprawią ich kondycję.
Łamliwe, cienkie włosy i inne objawy, które mogą świadczyć o ich osłabieniu
Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z osłabionymi włosami, z pewnością wiesz, jak rozpoznać, że musisz poświęcić im więcej uwagi. Takie włosy tracą swoją gęstość, stają się cienkie i podatne na złamania. Dodatkowo tracą swój naturalny blask na całej długości i charakteryzują się rozdwajającymi się końcówkami. Mogą się też puszyć i elektryzować.
Objawem, który świadczy o gorszej kondycji włosów, jest też ich intensywniejsze wypadanie. Jeśli zauważyłeś, że w trakcie czesania na Twojej szczotce zostaje więcej włosów niż zazwyczaj, to znak, że warto poszukać metod, które je wzmocnią.
Czy wiesz, że Twoje włosy mogą mieć różną porowatość, czyli różny stopień rozchylenia zewnętrznej warstwy włosa? To, jaki masz rodzaj włosów, ma ogromny wpływ na ich podatność na zniszczenia. Włosy niskoporowate są odporne na stylizacje, mają sztywne włókna, ale również są najzdrowsze i najbardziej odporne na zniszczenia. Z kolei włosy wysokoporowate mają duży stopień odchylenia łusek, przez co łatwo ulegają uszkodzeniom. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie możesz dbać o każdy rodzaj włosów!
Dlaczego wypadają włosy? Poznaj możliwe przyczyny osłabienia włosów
Włosy wypadają i mają gorszą kondycję z różnych względów. Powodów nadmiernego wypadania włosów możesz szukać zarówno wśród czynników zewnętrznych (np. nieodpowiedniej pielęgnacji), jak i wewnętrznych (np. w braku wszystkich składników odżywczych).
Poniżej znajdziesz potencjalne przyczyny wypadania włosów i ich gorszej kondycji:
- Nadmierne obciążenie i stylizacja – mocne związywanie włosów, poddawanie ich zabiegom stylizacyjnym pod wysoką temperaturą i obciążanie ich kosmetykami (np. piankami czy lakierami) może osłabiać strukturę włosów i prowadzić do ich łamliwości.
- Nieprawidłowa pielęgnacja – częste mycie mocnymi szamponami, stosowanie agresywnych odżywek, a także błędne rozczesywanie włosów (np. czesanie włosów szczotką plączącą kosmyki i rozczesywanie na mokro po całej długości) może prowadzić do ich szybszego wypadania i osłabiania.
- Częste farbowanie i rozjaśnianie włosów – włosy regularnie farbowane stają się słabsze i bardziej podatne na zniszczenia; zwłaszcza jeśli farbujesz się na blond.
- Środowisko – kontakt ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza może wpływać na kondycję włosów i pogarszać ich jakość.
- Stres i czynniki emocjonalne – długotrwały stres i silne przeżycia emocjonalne mogą wpływać na cykl życia włosów, powodując ich szybsze wypadanie.
- Niewłaściwa dieta – braki składników odżywczych powodują osłabienie cebulek i wypadanie kosmyków.
- Dziedziczność – skłonność do wypadania włosów może być znanym problemem w Twojej rodzinie. Popatrz na kondycję włosów swoich rodziców lub dziadków, a będziesz wiedzieć, czy ten problem będzie dotyczył także Ciebie.
- Zmiany hormonalne – ciąża, menopauza lub stosowanie antykoncepcji mogą wpływać na zdrowie i gęstość włosów.
Pamiętaj, że przyczyny pogorszenia kondycji włosów to bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto najpierw sprawdzić, co u Ciebie powoduje słaby stan włosów. Możesz skonsultować się z lekarzem, a także wykonać badania krwi. Konieczne będzie także przyjrzenie się swoim zabiegom pielęgnacyjnym oraz diecie.
Przeczytaj też: Jak przyśpieszyć porost włosów?
Jak nie dopuścić do osłabienia i wypadania włosów? Dobieraj odpowiednie kosmetyki i postaw na jakościową pielęgnację
Aby wzmocnić włosy domowymi sposobami, musisz uważnie dobierać sposób pielęgnacji. Mocne pasma to włosy, które są zdrowe i odżywione od cebulek aż po same końce, dlatego w trakcie mycia czy czesania włosów musisz dbać o nie na całej długości. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz listę 7 zasad, które warto wdrożyć, aby wzmocnić włosy domowymi sposobami:
- Wybieraj delikatne mycie szamponami bez agresywnych składników (np. SLS i silikonów), które mogą podrażniać skórę głowy i obciążać włosy.
- Stosuj odżywki i maski dopasowane do rodzaju swoich włosów.
- W trakcie stylizacji z prostownicą lub lokówką zabezpiecz włosy kosmetykami chroniącymi przed wysoką temperaturą.
- Daj włosom odpocząć od częstego upinania ich w ciasny kucyk czy kok.
- Unikaj rozczesywania włosów na makro, zwłaszcza miękką szczotką.
- Nie śpij z mokrymi włosami. Wilgotne włosy przyciśnięte do poduszki stają się bardziej podatne na zniszczenia.
- Regularnie przycinaj końcówki, aby nie dopuścić do ich rozdwajania.
Wzmocnienie włosów nie musi oznaczać wydawania fortuny na kosmetyki. Czasem, zamiast drogich, profesjonalnych produktów, lepsze mogą okazać naturalne składniki, które... bez problemu znajdziesz w kuchni. Wystarczy, że weźmiesz jogurt naturalny i wymieszasz go z jajkiem. Gotową mieszankę nałóż na włosy, odczekaj do 30 minut i spłucz domową odżywkę letnią wodę.
Słyszałaś o olejowaniu włosów? To kolejny sposób na zdrowe pasma bez ponoszenia dodatkowych kosztów! Regularne olejowanie skutecznie poprawia kondycję i może przyczyniać się do wzrostu włosów.
Jak dobrać olej do rodzaju włosów?
- Włosy wysokoporowate – olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej lniany, olej rycynowy, olej z czarnuszki, olej z awokado
- Włosy średnioporowate – olej ze słodkich migdałów, olej z jojoba, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej arganowy
- Włosy niskoporowate – olej kokosowy, olej palmowy, olej lniany
Równie skuteczne jest przygotowanie wzmacniającego naparu z pokrzywy. Wystarczy, że zalejesz zebrane liście wrzątkiem i odczekasz około 30 minut. Po tym czasie możesz nałożyć gotową płukankę na włosy, wmasować w skórę głowy i zostawić na kilka godzin. Dzięki temu włosy staną się nie tylko mocniejsze, ale też będą się mniej przetłuszczać. Dodatkowo płukanki do włosów z pokrzywy i zawarte w nich składniki stymulują wzrost cebulek, dzięki czemu włosy rosną szybciej.
Co jeść, aby mieć zdrowe włosy? Witaminy i minerały, które poprawią stan Twoich kosmyków
Piękne i zdrowe włosy to nie tylko odpowiednie mycie, czesanie czy stosowanie domowych wcierek, ale też odpowiednie odżywianie. Aby cieszyć się gęstymi, pięknymi włosami, Twoja dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, które wspierają wzrost i kondycję włosów. Na jakie substancje odżywcze zwrócić uwagę? To m.in.:
- białko – włosy są zbudowane głównie z keratyny, która jest rodzajem białka. Dbaj więc, by w Twojej diecie nie zabrakło posiłków zawierających ten składnik. Włącz do swojego jadłospisu jajka, ryby, drób, tofu, orzechy oraz nasiona;
- żelazo – niedobór tego składnika prowadzi do osłabienia i wypadania włosów. Aby uzupełnić żelazo, należy jeść czerwone mięso, szpinak, fasolę czy soczewicę;
- cynk – pomaga w produkcji keratyny i przyspiesza regenerację tkanek. Cynk znajdziesz w nabiale, produktach pełnoziarnistych, pestkach dyni i jagnięcinie;
- witaminy z grupy B – biotyna (B7) i kwas pantotenowy (B5) odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów. Witaminy te znajdziesz w produktach zbożowych, jajach i orzechach;
- witamina C – jest odpowiedzialna za wzmocnienie naczyń krwionośnych w skórze głowy, dzięki czemu zapewnia lepszy przepływ krwi do cebulek włosowych. Witamina C jest dostępna w owocach cytrusowych, papryce, kiwi i jagodzie.
Przeczytaj także: Witaminy i mikroelementy na zdrowie oraz urodę
Czy sama dieta pozwoli uzupełnić wszystkie składniki mineralne i witaminy? Na porost włosów i wzmocnienie same zbilansowane posiłki mogą okazać się niewystarczające. Jeśli więc widzisz, że domowe sposoby na wzmocnienie włosów i zdrowy tryb życia nie pomagają w walce z niską kondycją włosów, nie poddawaj się. Istnieje duże ryzyko, że braki są na tyle duże, że warto sięgnąć po suplementację.
Suplementacja, która przywróci słabym włosom dawny plask – postaw na sprawdzone rozwiązania
Prawidłowo dobrana suplementacja skutecznie zadba o kondycję Twoich włosów – dzięki niej cebulki włosów staną się odżywione, a pasma mocne na całej długości. Przy wyborze preparatów zwróć uwagę, żeby miały w sobie jak najwięcej składników działających precyzyjnie na kondycję włosów.
Na naszej stronie znajdziesz dwa produkty, które możesz kupić oddzielnie lub w zestawie. To:
- NOYO hair – zawiera kompleks składników, które wspomagają mocne włosy. W suplemencie są dostępne m.in. olej linany, olej z ogórecznika, olej z kiełków pszenicy, a także olej z palmy sabałowej, który pomoże wzmocnić włosy i ochronić je przed wypadaniem;
- NOYO mega omega ADEK – skład tego suplementu został stworzony tak, aby zapewnić kompleksowe wsparcie dla organizmu, w tym również dla zdrowych włosów. Zawiera połączenie najcenniejszych witamin, czyli A, D, E i K, które mają pozytywny wpływ na kondycję mieszków włosowych i całych pasm.
Zamów zestaw Zdrowe włosy NOYO
Zadbaj o swoje włosy już teraz, wybierając sprawdzone metody pielęgnacji i odpowiednio zbilansowaną dietę. Pamiętaj, że osłabione włosy mogą sygnalizować różne problemy, dlatego warto zidentyfikować przyczynę i podjąć odpowiednie działania. Unikaj nadmiernego obciążania i stylizacji, stosuj delikatne kosmetyki, ogranicz mocne farbowanie oraz dbaj o odpowiednie nawilżenie i odżywienie włosów. Pamiętaj też, że zdrowe włosy zaczynają się od wewnątrz. Uzupełniając dietę w odpowiednie składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i witaminę C, możesz wesprzeć regenerację i wzrost włosów. Jeśli jednak okaże się, że dieta nie dostarcza wystarczających ilości składników odżywczych, warto rozważyć stosowanie suplementów.
Źródła:
Siesicka-Osiak M. Jak sprawdzić porowatość włosów i dbać o nie na co dzień? Poznaj tajniki codziennej pielęgnacji włosów i dopasuj je do własnych potrzeb! Online: https://stronazdrowia.pl/jak-sprawdzic-porowatosc-wlosow-i-dbac-o-nie-na-co-dzien-poznaj-tajniki-codziennej-pielegnacji-wlosow-i-dopasuj-je-do-wlasnych/ar/c14-16308221. Dostęp: 31.07.2023.
Błecha K. Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety. Postępy Fitoterapii, 1/2021, s. 70-73. Online: http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/05/pf_2021_070-073.pdf. Dostęp: 31.07.2023.
Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby na wypadanie włosów. Online: https://uroda.poradnikzdrowie.pl/wlosy/wypadanie-wlosow-jakie-sa-przyczyny-zlej-kondycji-wlosow-aa-4tXS-aPnv-iVG2.html. Dostęp: 31.07.2023.
Wzorek K. Wypadanie włosów a dieta. Online: https://dietetycy.org.pl/wypadanie-wlosow-a-dieta-2/. Dostęp: 31.07.2023.