Co powoduje wypadanie włosów? Najczęstsze przyczyny

Co powoduje wypadanie włosów? Najczęstsze przyczyny

Co powoduje wypadanie włosów? Najczęstsze przyczyny

5 najczęstszych przyczyn wypadania włosów i jak sobie z nimi radzić

Każdego dnia tracisz 50–100 włosów i jest to zupełnie fizjologiczne zjawisko. Problem pojawia się jednak, gdy ta liczba znacząco wzrasta. Zwykle jest to bowiem sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Przyczyn takiego stanu jest wiele, a kluczem do rozwiązania problemu przerzedzania się włosów jest znalezienie tej właściwej. Jakie są najczęstsze powody nadmiernej utraty włosów i jak poprawić ich kondycję? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakich jest pięć najczęstszych przyczyn wypadania włosów;
  • jak zidentyfikować powód utraty włosów;
  • w jaki sposób zapobiegać wypadaniu włosów;
  •  jak kompleksowo zadbać o włosy i skórę głowy.

Dlaczego czupryna się przerzedza? Poznaj najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Powodów osłabienia włosów i przerzedzania się pasm jest bardzo wiele. Najbardziej prozaicznymi są te związane z nieprawidłową pielęgnacją, nadmiernym obciążeniem, nieprawidłowym sposobem czesania (np. bardzo ciasny koński ogon) lub zbyt intensywnymi zabiegami stylizacyjnymi (częste farbowanie i rozjaśnianie, stylizowanie za pomocą urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę). Są one najłatwiejsze do ustalenia, a zmiana niewłaściwych nawyków przynosi szybkie rezultaty.

Trudniej bywa jednak z identyfikacją i usuwaniem pozostałych przyczyn. Może ich bowiem być naprawdę wiele. Co więcej, część z nich ma swoje źródło w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W przypadku utraty włosów niezwiązanej z pielęgnacją pod uwagę bierze się przede wszystkim:

  • stres – silny stres, i to zarówno fizyczny (zaburzenie równowagi organizmu na skutek np. przepracowania, choroby, niewystarczającej ilości snu), jak i psychiczny może spowodować przejściowe wypadanie włosów. Nazywa się je łysieniem telogenowym (telogen effluvium) i zwykle trwa przez mniej więcej sześć miesięcy. Po tym czasie utrata włosów zwykle zaczyna ustępować samoistnie;
  • niedobory pokarmowe – dobra kondycja włosów jest bardzo silnie związana z odpowiednią ilością wielu składników dostarczanych wraz z dietą. Osłabienie pasm może być efektem niewystarczającej podaży m.in.  białka, niektórych witamin i minerałów czy kwasów tłuszczowych omega-3;
  • przyczyny hormonalne – wypadanie włosów może zachodzić pod wpływem zarówno zmian hormonalnych związanych z ciążą i okresem menopauzy, jak i np. nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Hormony – a dokładniej męskie androgeny, na które są nadwrażliwe mieszki włosowe niektórych osób – również bezpośrednią przyczyną tzw. łysienia androgenowego. Ten problem często bywa dziedziczny i choć najczęściej dotyczy mężczyzn, łysienie androgenowe u kobiet nie jest rzadkim zjawiskiem;
  • choroby owłosionej skóry głowy wiele chorób może niekorzystnie wpływać na stan mieszków włosowych, powodując ich uszkodzenie, zapalenie lub zmiany w cyklu wzrostu włosów. Niektóre ze schorzeń skórnych prowadzących do utraty włosów to: łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry, grzybica, egzema, liszaj płaski;
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym – choroby autoimmunologiczne są efektem dysfunkcji w obszarze układu odpornościowego, który błędnie uznaje komórki ciała za obce i zaczyna je atakować. Agresja może dotyczyć również mieszków włosowych, co skutkuje ich osłabieniem, a w końcu wypadaniem włosów. Ten scenariusz może mieć miejsce w takich chorobach, jak toczeń rumieniowaty układowy, łysienie plackowate czy łuszczyca.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać niedobory witamin z grupy B? Objawy i przyczyny

Kiedy warto pójść do specjalisty i jak identyfikuje się przyczyny wypadania włosów?

Jeśli zaczynasz dostrzegać, że tracisz trochę więcej włosów niż zwykle, możesz zacząć od konsultacji ze swoim fryzjerem. Być może problem leży bowiem w niewłaściwej pielęgnacji bądź wybieraniu nadmiernie obciążających fryzur czy sposobów stylizacji. Poproś również swojego lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na kilka badań podstawowych (morfologia, żelazo, TSH). Ich wyniki mogą pomóc w wykluczeniu najczęstszych przyczyn wypadania włosów, takich jak np. anemia.

Jeśli jednak problem zaczyna wyglądać poważniej, warto się zgłosić do specjalisty, czyli dermatologa bądź trychologa. Dobrze jest o tym pomyśleć, gdy:

  • od dłuższego czasu tracisz więcej włosów niż wcześniej;
  • zauważasz, że na skórze głowy pojawiają się miejsca, w których włosy zanikają lub są wyraźnie przerzedzone;
  • dostrzegasz na skórze głowy niejednolite, rozproszone łysiny.

Taką wizytę warto również rozważyć, gdy dostrzegasz pierwsze sygnały świadczące o chorobie skóry głowy (świąd, pieczenie, łuski lub grudki) albo gdy w twojej najbliższej rodzinie są osoby zmagające się z łysieniem. Specjalista pomoże ci zaleczyć schorzenia skórne, zanim zdążą się przyczynić do utraty włosów. Podpowie również, jak możesz ograniczyć tendencję do łysienia androgenowego.

Warto pamiętać, że trycholog może obejrzeć twoje włosy pod mikroskopem, sprawdzić stan skóry głowy i zasugerować wykonanie konkretnych badań. Nie jest jednak lekarzem, dlatego nie wystawi ci na nie skierowania. Dobrze mieć to w pamięci, zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że przyczyną utraty włosów mogą być niedobory lub problemy hormonalne, których stwierdzenie wymaga badań krwi.

Przeczytaj również: Profilaktyka i objawy zaburzeń hormonalnych u kobiet i mężczyzn

Wypadanie włosów – jak zapobiegać temu problemowi?

Oczywiście nie wszystkim przyczynom przerzedzania się włosów da się zapobiec. Czasem jednak wystarczy, że wprowadzisz w swoim codziennym funkcjonowaniu kilka dość prostych zmian, aby skutecznie wzmocnić swoją czuprynę i zadbać o stan skóry głowy.

Zbilansowana dieta

Aby twoje włosy były silne i zdrowe, nie może im brakować kluczowych składników, które je budują, wzmacniają i uelastyczniają. Zadbaj więc, aby twoja dieta była pełna pokarmów bogatych w składniki odżywcze istotne dla zdrowia włosów i skóry głowy, w tym białko (którego źródłami są mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych i orzechy), witaminy (zwłaszcza A, C, D, E oraz witaminy z grupy B), a także minerały (cynk, żelazo, miedź) oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Wypijaj również odpowiednią (1,5–2 l) ilość wody, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie organizmu i skóry głowy.

Zdrowy styl życia

Długotrwały stres może być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych, w tym również problemu nadmiernego wypadania włosów. Dobrze jest więc wprowadzić do swojego planu dnia aktywności wykorzystujące techniki relaksacyjne, takie jak medytacja lub joga. Istotne są również regularne ćwiczenia fizyczne, które poprawiają krążenie w całym organizmie, przyczyniając się do lepszego odżywienia mieszków włosowych.

Palenie papierosów i nadmiar alkoholu mogą niekorzystnie wpływać na krążenie krwi i ogólny stan zdrowia, a tym samym – pośrednio – prowadzić do wypadania włosów. Warto więc unikać tych używek na co dzień.

Odpowiednia pielęgnacja

Aby zadbać o swoje włosy, staraj się używać delikatnych szamponów i odżywek. Unikaj też zbyt częstego poddawania się zabiegom fryzjerskim wykonywanym z użyciem agresywnych środków chemicznych, jak np. trwała ondulacja czy farbowanie. Niekorzystne są również częste prostowanie włosów lub kręcenie ich z użyciem wysokiej temperatury. Uważaj także na niektóre fryzury, takie jak wysoko upięty, ciasny koński ogon. Oprócz tego niewskazane są noszenie akcesoriów do włosów z metalowymi elementami, które mogą szarpać lub wyrywać kosmyki, a także zbyt intensywne pocieranie włosów ręcznikiem. Latem, zwłaszcza na urlopie w ciepłych krajach, sięgaj po nakrycia głowy oraz sprej do włosów z filtrem UV. W ten sposób ochronisz je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Dobrym pomysłem jest też wzmacnianie skóry głowy poprzez codzienny kilkuminutowy masaż. Poprawia on krążenie krwi, co może wspierać zdrowy wzrost włosów.

Wsparcie medyczne

Aby móc zawczasu zapobiec wystąpieniu poważniejszych problemów z włosami, dobrze jest trzymać rękę na pulsie i regularnie poddawać się badaniom krwi. Warto kontrolować przede wszystkim stężenia hormonów (za wypadanie włosów często odpowiadają choroby tarczycy), witamin oraz minerałów. A jeśli zauważysz niepokojące objawy w postaci wypadania włosów lub zmian w obrębie skóry głowy, skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem. Specjalista zdiagnozuje ewentualne schorzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie na wczesnym etapie. 

Warto również pamiętać, że wypadanie włosów jest problemem związanym z przyjmowaniem niektórych leków. W takich wypadkach dobrze jest porozmawiać ze specjalistą o tym, w jaki sposób wspomóc włosy i skórę głowy za pomocą odpowiedniej pielęgnacji lub suplementów.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów i ich wypadanie

Różne przyczyny wypadania włosów wymagają odmiennych form wsparcia

Niepokojące wypadanie włosów to stan, w którym możesz potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci suplementów. W związku z tym, że przyczyny przerzedzania się czupryny mogą być dość złożone, warto podejść do problemu kompleksowo. Wdrożenie suplementów kilkuskładnikowych lub zestawów suplementów nie zawsze zlikwiduje przyczynę (choć może tak się zdarzyć, np. w niedoborze któregoś składnika), ale z pewnością pomoże zadbać o skórę głowy, wzmocnić mieszki włosowe i przyspieszyć porost nowych włosów

Najlepsze suplementy na zdrowe włosy zawierają m.in. kolagen, witaminy z grupy B, witaminy A, D, E i K, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) w postaci olejów (z ogórecznika, lnianego, z czarnuszki). W przypadku łysienia androgenowego warto również skorzystać z dobroczynnych właściwości oleju z palmy sabałowej, który hamuje działanie dihydrotestosteronu odpowiedzialnego za przedwczesne łysienie. 

Wszystkie wymienione powyżej składniki znajdziesz w suplementach stworzonych przez naszych ekspertów z myślą o osobach, które doświadczają problemów z matowością, łamliwością czy wzmożonym wypadaniem włosów. Zróżnicowane formy preparatów (olej, kapsułki, proszek do rozpuszczania w wodzie), a także nieco odmienne działanie sprawią, że z pewnością wybierzesz spośród nich te, które odpowiadają zarówno twoim problemom, jak i preferencjom:

  • NOYO® Shiny Hair Oiljest preparatem w formie oleju, będącego mieszanką czterech olejów roślinnych (z ogórecznika, czarnuszki, lnu i pestek dyni). Taki miks tworzy niezwykle zrównoważoną kompozycję NNKT: omega-3, -6 i -9, która doskonale wspiera kondycję zarówno włosów, jak i skóry głowy. Suplement jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn, którzy marzą, aby ich czupryny były gęstsze i zdrowsze, a także chcących pobudzić wzrost nowych włosów
  • NOYO® Hair – to suplement diety w kapsułkach, który zawiera zestaw składników wspomagających zdrowie włosów. Znajdziesz tu m.in. olej lniany, olej z ogórecznika, olej z kiełków pszenicy, a także olej z palmy sabałowej. Te składniki doskonale się sprawdzą jako uzupełnienie diety dla osób, które chcą zagęścić i wzmocnić włosy oraz ochronić je przed nadmiernym wypadaniem, zwłaszcza w przypadku łysienia androgenowego.
  • NOYO® Mega Omega – w tych małych kapsułkach znajdziesz całe bogactwo witamin: A, D, E i K, a także sporą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3. Takie połączenie składników pozwoli poprawić krążenie w skórze głowy i zmniejszyć występujące na niej stany zapalne, a także wyregulować produkcję sebum i przyspieszyć porost nowych włosów.
  • NOYO® Collagen – jest dostępny w wersji o smaku neutralnym, a także mango i pomarańczy. To suplement diety w formie proszku przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie, soku, jogurcie czy koktajlu. Zawarty w nim kolagen wzmacnia strukturę pasm i poprawia ich elastyczność, a także wspiera porost nowych włosów. Poprawia też kondycję skóry, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla wszystkich osób, które zmagają się z przerzedzeniem włosów na głowie.

Istnieje wiele czynników mogących powodować wypadanie włosów i łysienie. W niektórych wypadkach można zapobiec wypadaniu włosów poprzez zmianę trybu życia i stosowanie właściwie dobranej suplementacji. Takie działania pomogą np., jeśli przyczyną nasilonego wypadania włosów jest niedobór któregoś ze składników pokarmowych. Jeśli jednak problem staje się poważny, zawsze należy skonsultować go ze specjalistą od włosów – trychologiem – lub lekarzem dermatologiem. Ekspert zbada włosy i skórę głowy, zleci odpowiednie badania i zaproponuje leczenie. 

poznaj nasze suplementy — ich jakość odczujesz na własnej skórze! ✨

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium