Matowe, osłabione, pozbawione blasku – kiedy pojawiają się problemy z włosami, często upatruje się winy w ich niewłaściwej pielęgnacji. I rzeczywiście – przeciążenie zbyt dużą ilością kosmetyków bądź niewłaściwie dobrane odżywka czy sposób olejowania mogą spowodować osłabienie włosów. Czasem jednak problem leży głębiej i trzeba poszukać go w diecie. Jak wzmocnić włosy od środka i które witaminy są kluczowe dla ich dobrej kondycji? Podpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- jaką rolę w organizmie odgrywają witaminy;
- które witaminy mają najlepszy wpływ na kondycję włosów i w jakich produktach ich szukać;
- z jakich składników komponować dietę na zdrowe włosy;
- jak dodatkowo wspomóc regenerację pasm.
Zdrowe włosy a witaminy. Czym tak naprawdę one są i w jaki sposób nam służą?
Nawet najlepiej dopasowana i regularnie stosowana pielęgnacja nie musi sprawić, że łamliwe, przesuszone, pozbawione blasku czy wypadające garściami włosy zamienią się w bujną, lśniącą czuprynę. W przypadku diety ubogiej w najpotrzebniejsze składniki odżywcze wszystkie inne działania mogą po prostu pójść na marne. Kondycja włosów – podobnie jak skóry i paznokci – jest bowiem wypadkową właściwej pielęgnacji, odpowiedniego nawodnienia i zbilansowanej diety.
Jednymi z najważniejszych dla zdrowych włosów substancji odżywczych są witaminy. Mimo że te organiczne związki chemiczne nie stanowią dla ludzkiego organizmu źródła energii ani nie budują jego komórek, są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jako że ciało człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać witamin lub wytwarza je w niewystarczających ilościach, należy dbać o to, by przyjmować je wraz z pożywieniem, a czasem również w postaci suplementów.
Niedobory witamin mogą być zauważalne m.in. w zmianie samopoczucia, gorszym widzeniu, zaburzeniach płodności, osłabieniu mięśni, anemii czy właśnie w osłabionej kondycji włosów.
Które witaminy na włosy są kluczowe dla ich dobrej kondycji? Są w produktach, które jesz na co dzień!
Marzysz o pięknych i zdrowych włosach? Przyjrzyj się swojej diecie! To, co jesz, ma ogromny wpływ na twoje wygląd i samopoczucie. Na co dzień dobrze jest wybierać jak najmniej przetworzone produkty o dużej wartości zdrowotnej, bogate w składniki odżywcze, w tym m.in. witaminy. Na które witaminy zwrócić szczególną uwagę, jeśli zależy ci na zdrowiu włosów? Są to m.in.:
Witamina A
Witamina A zapobiega łamaniu się włosów, a także ich rozdwajaniu się oraz wypadaniu. Jest także kluczowa dla szybkiej regeneracji skóry głowy i odpowiedniej regulacji pracy gruczołów łojowych: usprawnia produkcję sebum, które odpowiednio nawilża pasma. Jeśli chcesz dostarczyć do swojego organizmu witaminę A, uwzględnij w diecie tran, podroby oraz żółtka jaj. W słodkich ziemniakach, marchwi, dyni, szpinaku i jarmużu znajdziesz natomiast β-karoten, który przekształca się w witaminę A już w organizmie. Ważne, aby nie przyjmować witaminy A w ilościach, które przekraczają twoje potrzeby, ponieważ jej nadmiar może spowodować m.in. wypadanie włosów, czyli efekt odwrotny do zamierzonego.
Witaminy z grupy B
Spośród witamin z grupy B niemal wszystkie (z wyjątkiem B1 i B3) mają bezpośredni związek z wyglądem włosów. To wystarczająco dobry powód, aby sprawdzić, jakie jeszcze produkty warto uwzględnić w diecie:
- witamina B2 – ogranicza wypadanie włosów. Jej źródłami pokarmowymi są mięso i jego przetwory, fasola, mleko, sery żółte, jaja i produkty zbożowe, czyli prawdopodobnie wszystko to, co jesz każdego dnia;
- witamina B5 – poprawia pigmentację włosów i zapobiega ich siwieniu. Co więcej, wpływa korzystnie również na kondycję skóry głowy, chroniąc ją przed rozwojem stanów zapalnych. Spowalnia także proces łysienia związany ze starzeniem się organizmu. Witaminę B5 znajdziesz m.in. w mięsie, tłustych rybach, jajach, nasionach roślin strączkowych i grzybach;
- witamina B6 – bierze udział w procesie podziału komórek w mieszkach włosowych, co bezpośrednio wpływa na proces tworzenia się włosa. Poprawia również kondycję skóry głowy w przypadku skłonności do łojotoku. Bogate w witaminę B6 są kasza gryczana, zarodki pszenne, otręby i drób (przede wszystkim kurczak i indyk);
- witamina B9 – stymuluje wzrost włosów i – podobnie jak witamina B5 - zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Dostarczysz jej swojemu organizmowi, spożywając nasiona roślin strączkowych (soja, fasola, groch), orzechy, produkty z pełnego ziarna oraz pomarańcze;
- witamina B12 – wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Warto wiedzieć również, że jej niedobór może prowadzić także do szybszego przetłuszczania się włosów. Jest to witamina, której źródłami są wyłącznie produkty odzwierzęce: jaja, nabiał, ryby, mięso, skorupiaki, a także produkty wzbogacane, takie jak np. niektóre napoje roślinne. Osoby stosujące dietę wegańską powinny koniecznie zadbać o jej regularna suplementację.
Zaraz, zaraz… nie wspomnieliśmy tu jeszcze o chyba najważniejszej dla zdrowia włosów witaminie – B7, czyli biotynie, nazywanej również witaminą piękna. Ten przydomek zyskała nie bez przyczyny: jej obecność w organizmie jest bowiem kluczowa dla wytwarzania keratyny – głównego budulca skóry i włosów, i paznokci. Wspiera również utrzymywanie odpowiedniego stężenia cynku, który odgrywa istotną rolę w metabolizmie aminokwasów budujących włosy. Biotyna także spowalnia procesy siwienia i wypadania włosów. Znajdziesz ją w żółtkach jaj, wątróbce, mące pełnoziarnistej, pomidorach, marchwi i szpinaku.
Witamina C
Witamina C odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji kolagenu, który wspiera strukturę włosów. Ma również działanie antyoksydacyjne, czyli chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Aby uzupełnić swoją dietę w tę witaminę, sięgaj po świeże warzywa i owoce: cytrusy, owoce jagodowe (truskawki, czarną porzeczkę), warzywa kapustne (kapustę, kalafior, brukselkę, brokuły, kalarepę), natkę pietruszki, pomidory i kiwi.
Witamina E
Witamina E poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, co pozwala na szybsze dostarczanie do mieszków włosowych potrzebnych składników odżywczych. Jeśli chodzi o źródła, warto zadbać przede wszystkim o dobrej jakości oleje w diecie: oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, olej z wiesiołka czy z orzechów laskowych. Bogate w witaminę E są również kiełki, zarodki nasion zbóż, a także owoce i warzywa: brzoskwinie, czarna porzeczka, pomidory, brokuły, brukselka i szpinak.
Przeczytaj również: Jak przyspieszyć porost włosów?
Zdrowe włosy – witaminy to nie wszystko! Potrzeba również białek, tłuszczów i mikroelementów
Nieodpowiednia dieta jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. I chociaż odpowiednia ilość witamin w diecie jest niezwykle ważna dla ich kondycji, nie wystarczy, jeśli nie dostarczysz organizmowi również innych składników odżywczych.
Nie do przecenienia jest rola białek w organizmie. Są one źródłem aminokwasów, z których syntetyzowana jest keratyna: główny budulec łodygi włosa, czyli tego elementu, który codziennie podziwiamy przed lustrem. Z aminokwasów powstaje również kolagen (do którego syntezy niezbędna jest witamina C!), wspierający odbudowę i regenerację włosów oraz dodający im elastyczności i wytrzymałości.
Odpowiednia ilość białka w diecie poprawi trwałość i elastyczność włosów. Ale jaka jest ta odpowiednia ilość? Uznaje się, że każdego dnia należy spożywać mniej więcej 1 gram białka na każdy kilogram masy ciała. Za najlepsze źródła tego makroskładnika uznaje się jaja, nabiał, mięso i ryby, a także nasiona roślin strączkowych, tofu i orzechy.
Równie istotne co białka są odpowiednie tłuszcze, nie tylko te roślinne, bogate we wspomnianą już powyżej witaminę E, ale też niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe DHA, których niemal wyłącznie dostarczają tłuste ryby morskie. Ludzki organizm nie potrafi samodzielnie ich syntetyzować, dlatego należy ich dostarczać wraz z dietą.
Dla zdrowych włosów niezbędne są również mikroelementy:
- cynk – wspiera wzrost włosów i chroni je przed uszkodzeniami, a także wspomaga regenerację komórek. Niedobór cynku może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania, dlatego aby mu zapobiec, zadbaj, by w twoim codziennym jadłospisie znajdowało się miejsce dla wołowiny, pestek dyni i słonecznika, orzechów, grzybów i kaszy gryczanej;
- krzem – chroni włosy przed nadmiernym wypadaniem wspomaga ich wzrost, nadaje im blask i witalność, a także wzmacnia cebulki. Najwięcej krzemu znajdziesz w skrzypie polnym i pokrzywie, otrębach (ryżowych, pszennych, owsianych), ogórkach, cebuli i pasternaku;
- selen – ma właściwości antyoksydacyjne: chroni komórki włosów przed stresem oksydacyjnym. Osoby, które nie dostarczają sobie w diecie odpowiednich ilości tego pierwiastka, mogą się zmagać z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i łupieżem. Jednak również nadmiar selenu szkodzi włosom, powodując ich szarzenie i wypadanie. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na selen, wystarczy zjeść dwa orzechy brazylijskie (znajdziesz go także w drobiu, rybach i produktach z mąki pełnoziarnistej);
- żelazo – włosy są niezwykle wrażliwe na stężenie żelaza i hemoglobiny we krwi – jego spadek może się przyczynić do wypadania włosów, a w końcu – postępującego łysienia. Jeśli więc włosy wypadają garściami, koniecznie zgłoś się na badania krwi. Wchłanianie żelaza wspiera witamina C, dlatego bogate w nie produkty (mięso, jaja, sezam, kakao, pestki dyni, płatki owsiane) podawaj zawsze w towarzystwie świeżych owoców i warzyw;
- siarka – związki siarki nie tylko hamują nadmierne wypadanie włosów, ale też przyspieszają ich wzrost! Zasługą siarki jest również to, że włosy stają się jedwabiście miękkie. Dobrą wiadomością jest więc fakt, że można ją znaleźć w bardzo wielu produktach spożywczych – mięsie, nabiale, jajach, owocach i warzywach. Jeśli po prostu będziesz dbać o swój codzienny jadłospis, siarki raczej w twoim organizmie nie zabraknie!
Suplementy na włosy – poznaj sprawdzone rozwiązania
Zbilansowana dieta, pełna białka, dobrych tłuszczów, minerałów i witamin to absolutna podstawa, jeśli chcesz zadbać o zdrowy wygląd i lśniące włosy. Ale jeśli z jakiegoś powodu uznasz, że to nie wystarcza i potrzebujesz dodatkowego wsparcia – np. w postaci wysokiej jakości suplementów, zwłaszcza tych naturalnych – nie wahaj się zbyt długo. Uzupełnienie nimi codziennego jadłospisu może bowiem przynieść naprawdę dobre efekty!
W naszym sklepie znajdziesz kilka suplementów w formie oleju, proszku do rozpuszczania i kapsułek, których składniki aktywnie wspierają porost włosów, poprawiają ich kondycję oraz ograniczają łamliwość i wypadanie. Są wśród nich również preparaty typowo witaminowe, które pomogą ci uzupełnić braki najważniejszych dla zdrowia włosów składników:
- NOYO® Mega Omega ADEK – ten suplement zapewnia wsparcie dla całego organizmu, w tym również dla włosów. Zawiera zestaw cennych witamin, o których znaczeniu dla zdrowia włosów wspominaliśmy powyżej, czyli A, D, E i K. Mają one pozytywny wpływ zarówno na kondycję mieszków włosowych, jak i łodyg włosów;
- NOYO® B-Complex – doskonale się sprawdzi w sytuacjach, gdy obawiasz się niedoborów biotyny oraz innych witamin z grupy B (które dość często przytrafiają się np. wegetarianom czy weganom) albo po prostu masz ochotę dodatkowo zatroszczyć się o swoją urodę.
Dobrym wyborem będą również kapsułki NOYO® Hair (ten suplement docenisz zwłaszcza w procesie zapuszczania włosów) oraz NOYO® Shiny Hair Oil (jego składniki zadbają o cienkie, łamliwe pasma ze skłonnością do wypadania). A jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoją czuprynę od środka, postaw na Zestaw Piękne Włosy. Suplementy diety, które w nim znajdziesz, dostarczą ci zarówno zdrowych tłuszczów, jak i witamin oraz białka, czyli wszystkiego, co potrzebne, aby twoje włosy były jeszcze piękniejsze niż dotychczas!
Dowiedz się również, jak rozpoznać skuteczny suplement diety
Chcesz mieć zdrowe, lśniące i mocne włosy? Zadbaj o to, by w twojej diecie znalazły się potrzebne witaminy. Dla włosów istotne są również inne składniki, takie jak minerały, białko i dobre tłuszcze, dlatego upewnij się, że jesz pokarmy, które są ich dobrymi źródłami. Rozważ też suplementację preparatami wysokiej jakości, jeśli chcesz uzupełnić ewentualne braki w diecie. Pamiętaj również, aby zadbać o swoja czuprynę także od zewnątrz: unikać kosmetyków, które nadmiernie obciążają włosy, a także ograniczyć farbowanie czy zabiegi stylizacyjne. Wszystko to sprawi, że twoja czupryna z pewnością zyska pożądany blask.