Suplementacja kolagenem w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Czy jest to tylko chwilowa moda, czy rzeczywiście są podstawy do tego, aby zainteresować się tematem? Sprawdźmy!
Jaką funkcję pełni kolagen w naszym organizmie?
Czy wiesz, że kolagen to najważniejsze białko strukturalne w organizmie człowieka? Dlatego też brak kolagenu w organizmie może być dość problematyczny. Wystarczy spojrzeć na listę funkcji, które pełni w naszym ciele:
- utrzymuje strukturalną integralność tkanek i narządów,
- uczestniczy w rozwoju narządów i naprawie tkanek,
- bierze udział w procesie gojenia ran,
- wchodzi w interakcje ze specyficznymi receptorami, wpływając na adhezję, różnicowanie, wzrost i przeżywalność komórek,
- nadaje elastyczności i wytrzymałości skórze, naczyniom krwionośnym, chrząstce, mięśniom i ścięgnom,
- zachowuje optymalne nawilżenie skóry i odpowiadając za regenerację jej komórek.
Jednak poziom kolagenu w organizmie spada wraz z wiekiem, co prowadzi do widocznych efektów w postaci utraty jędrności skóry i tych mniej widocznych, ale mocniej odczuwalnych, tj. bólów stawów. Synteza kolagenu zmniejsza się po 25 roku życia, wtedy też warto zacząć odpowiednią suplementację — chociaż, oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrze przyswajalny kolagen suplementować i wcześniej.
Wiedząc o tym, że kolagen jest niezbędny dla naszego zdrowia, nie dziwi fakt, że temat jego suplementacji stał się tak interesujący dla nauki. Dzięki temu wiemy, jak wiele korzyści przynosi dieta bogata w kolagen. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu szerzej!
Przyczyny niedoboru kolagenu w ciele — na co zwrócić uwagę?
Zanim przejdziemy do objawów niedoboru kolagenu w organizmie, porozmawiajmy o przyczynach tego stanu, które mogą być bardzo różne. Pierwszym jest oczywiście starzenie się, co przyczynia się do zmniejszenia jędrności skóry i problemów ze stawami. Wiemy już, że z wiekiem produkcja kolagenu spada, ale czynników, które wpływają na poziom tego istotnego białka, jest więcej. Oto niektóre z nich:
- niedobory witamin i minerałów, takich jak witamina C, cynk, miedź, które są niezbędne do syntezy kolagenu,
- nieodpowiednia dieta, uboga w białko, a bogata w cukier, tłuszcze nasycone i alkohol, które hamują wytwarzanie kolagenu i zwiększają jego rozkład,
- stres, który zwiększa poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za niszczenie kolagenu,
- palenie papierosów, które zmniejsza dopływ tlenu i składników odżywczych do skóry, a także zwiększa ilość wolnych rodników, które uszkadzają włókna kolagenowe,
- nadmierne opalanie i narażenie na promieniowanie UV, które powoduje uszkodzenia DNA komórek skóry i zmiany w strukturze kolagenu.
Jeśli więc martwi Cię perspektywa niedoboru kolagenu w stawach czy brak kolagenu w skórze, warto zastanowić się nad swoim stylem życia i wprowadzeniem do niego kilku zmian. Dla wielu osób istotna będzie też odpowiedź na pytanie "jak zbadać poziom kolagenu?". Poziom kolagenu w organizmie można zbadać za pomocą badania krwi na stężenie C-telopeptydu kolagenu typu I, czyli ICTP. Jest to wskaźnik, który odzwierciedla przemiany kolagenu zachodzące w kościach i skórze. Badanie ICTP można wykonać w niektórych laboratoriach diagnostycznych, a cena wynosi około 50-100 zł.
Objawy niedoboru kolagenu. Jak wpływa na stawy oraz skórę?
Skoro wiesz już, jak sprawdzić poziom kolagenu w organizmie, pora skupić się na objawach niedoboru kolagenu. Ze względu na to, jak istotne jest to białko dla naszego ciała, warto zwrócić uwagę na wskazane niżej przykłady, aby brak kolagenu nie miał niekorzystnych skutków dla zdrowia oraz urody.
Objawy niedoboru kolagenu to:
- utrata jędrności, elastyczności i nawilżenia skóry, pojawienie się zmarszczek, cellulitu i przebarwień,
- osłabienie włosów i paznokci, które stają się łamliwe, matowe i rozdwajające się,
- pogorszenie stanu stawów, kości, mięśni i ścięgien, co może powodować bóle, zapalenia, zwyrodnienia i urazy,
- zaburzenia pracy układu pokarmowego, który zawiera dużo kolagenu w ścianach jelit, co może prowadzić do stanów zapalnych, nieszczelności jelit, nietolerancji pokarmowych i zaburzeń trawienia,
- obniżenie odporności organizmu, która zależy od prawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej, w której znajduje się kolagenu.
Skutki niedoboru kolagenu
Wbrew pozorom, niedobór kolagenu to problem, który dotyka wielu ludzi, zwłaszcza w starszym wieku. Trzeba też pamiętać, że objawy są różne i zależą od tego, które tkanki i narządy są najbardziej dotknięte. Najczęściej skutki widoczne są w obrębie skóry: traci ona swoją sprężystość, nawilżenie oraz blask, a staje się cienka, wiotka oraz podatna na zmarszczki, cellulit i rozstępy. Włosy i paznokcie stają się natomiast łamliwe, słabe i matowe. W przypadku kości oraz stawów mowa o utracie elastyczności i gęstości, co prowadzi do bólu, zapaleń, zwyrodnień oraz zwiększonej liczby urazów. Dlatego właśnie brak kolagenu w kolanach i innych stawach jest tak poważnym problemem. Podobne działanie ma niedobór kolagenu na naczynia krwionośne — ich brak elastyczności zwiększa ryzyko nadciśnienia, miażdżycy oraz zawału.
Mięśnie i ścięgna w sytuacji, kiedy brakuje im białka strukturalnego, stają się mniej wydolne, a jednocześnie bardziej podatne na naciągnięcia i skurcze, które bywają bardzo bolesne. Jednym z objawów są także problemy z zębami, które są słabsze i podatne na próchnicę. Poziom kolagenu w organizmie wpływa też na rogówkę oka: obniżone wyniki sprawiają, że jest ona mniej przejrzysta, częściej dochodzi do podrażnień oraz zakażeń. Finalnie, błona śluzowa jelit staje się mniej szczelna i odporna, co prowadzi do stanów zapalnych, nietolerancji pokarmowych, a nawet zaburzeń trawienia.
Skoro kolagen odgrywa tak ogromną rolę w organizmie, przy wszelkich oznakach jego niedoboru warto skonsultować się z lekarzem. Co jednak można zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Na szczęście jest kilka rozwiązań, które nie wymagają od nas dużych poświęceń, a część z czytelników z pewnością już je stosuje. Wśród polecanych praktyk możemy wymienić:
- stosowanie zrównoważonej diety, bogatej w białko, witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które wspomagają syntezę i ochronę kolagenu,
- suplementowanie kolagen, który dostarcza organizmowi gotowych peptydów kolagenowych — są one łatwo wchłaniane i wykorzystywane do odbudowy tkanki łącznej,
- unikanie czynników szkodliwych, takich jak stres, palenie, alkohol, nadmierne opalanie i zanieczyszczenia środowiska, które niszczą kolagen i przyspieszają starzenie się,
- dbanie o odpowiednią pielęgnację skóry, stosowanie kremy z filtrem UV, nawilżaczy, kosmetyków z kolagenem i witaminą C, które poprawiają kondycję i wygląd skóry,
- regularne uprawianie aktywności fizycznej, która poprawia krążenie, dotlenienie i odżywienie skóry, a także wzmacnia mięśnie, kości i stawy.
Naturalne źródła kolagenu, czyli co jeść, aby zadbać o zdrowie
Z uwagi na to, jak istotna jest dieta dla uzupełnienia kolagenu i utrzymaniu go na odpowiednim poziomie, przyjrzymy się różnym produktom spożywczym. Co ma dużo kolagenu i warto zadbać o to, aby często pojawiało się w naszym jadłospisie? Pierwszym przykładem jest... rosół. Jeśli często przeglądasz treści beauty na TikToku, z pewnością kojarzysz, że swojego czasu bulion zrobił tam prawdziwą furorę, zwłaszcza wśród amerykańskich odbiorców. Pozostaje więc cieszyć się, że na naszym stole ta bogata w kolagen zupa pojawia się praktycznie co tydzień. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi o wywar na kościach — to on jest bogaty w kolagen, aminokwasy i minerały, wspomagające syntezę kolagenu. Roślinna wersja niestety nie obfituje w te konkretne składniki odżywcze.
Wśród innych pokarmów, które warto często spożywać, trzeba wymienić ryby, które zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i inne. W ramach suplementacji kolagenu dobrze jest też jeść ryby w galarecie, żelatyna to bowiem białko pochodzące z kolagenu.
Niezbędne w diecie bogatej w kolagen są również mięsa, zwłaszcza wołowina, wieprzowina oraz podroby, które dostarczają niezbędnych aminokwasów. Na szczęście dla osób, które wykluczają mięso z diety, kolagen można dostarczać także z nabiałem.
Poza produktami zawierającymi kolagen warto również spożywać produkty, które wspomagają jego syntezę i ochronę, takie jak:
- warzywa zielonolistne, zwłaszcza szpinak i jarmuż, które są bogate w witaminę C i antyoksydanty,
- owoce sezonowe, zwłaszcza truskawki, maliny, jagody i jeżyny, które są kopalnią witaminy C i przeciwutleniaczy,
- pomidory, czerwona papryka, marchew i słodkie ziemniaki, które zawierają likopen i beta-karoten, chroniące skórę przed promieniowaniem UV,
- orzechy, nasiona i oleje roślinne, które dostarczają zdrowych tłuszczów i witaminy E, zapobiegającej utlenianiu kolagenu,
- zioła i przyprawy, zwłaszcza czosnek, imbir, kurkuma i cynamon, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Produkcja kolagenu. Jakie typy kolagenu są dostępne na rynku?
Produkcja kolagenu polega na syntezie tego białka przez komórki zwane fibroblastami, które znajdują się w tkance łącznej. Następnie jest on wydzielany do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie tworzy włókna i sieci, nadające strukturę oraz wytrzymałość różnym tkankom.
Aktualnie na rynku dostępne są przeróżne preparaty, które są zróżnicowane m.in. ze względu na budowę, funkcje oraz pochodzenie kolagenu. Niektóre typy odpowiadają za elastyczność skóry i biorą udział w procesie starzenia, a niektóre są składnikiem naczyń krwionośnych czy układu kostnego. Dlatego na przykład kolagen typu I lepiej sprawdza się w kosmetykach i suplementach.
Na jakie typy kolagenu warto zwrócić uwagę, aby uzupełnić niedobory?
- Kolagen typu I — stanowi około 90% całego kolagenu w organizmie, znajduje się we wszystkich tkankach łącznych, takich jak skóra, kości, ścięgna, chrząstki i zęby. Jest to najbardziej wytrzymały i elastyczny typ kolagenu, który zapewnia jędrność i sprężystość skóry, a także odpowiada za gojenie ran. Kolagen typu I jest najczęściej stosowany w suplementach i kosmetykach, ponieważ ma największy wpływ na poprawę wyglądu i kondycji skóry, włosów i paznokci.
- Kolagen typu II — znajduje się głównie w chrząstce stawowej, która pokrywa końce kości i zapewnia amortyzację i ruchomość stawów. Jest to najważniejszy typ kolagenu dla zdrowia stawów, ponieważ zapobiega ich zwyrodnieniu i zapaleniu. Kolagen typu II jest często stosowany w suplementach i preparatach na stawy, ponieważ pomaga w odbudowie chrząstki i zmniejsza ból i sztywność stawów.
- Kolagen typu III — jest drugim co do ilości typem kolagenu w organizmie, znajduje się w skórze, naczyniach krwionośnych, mięśniach i narządach wewnętrznych. Jest to typ kolagenu, który odpowiada za tworzenie włókien siateczkowatych, które tworzą sieć podtrzymującą tkanki i narządy. Kolagen typu III jest ważny dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych, ponieważ zapewnia im elastyczność i sprężystość. Kolagen typu III jest często stosowany w połączeniu z kolagenem typu I, ponieważ współdziałają ze sobą w utrzymaniu prawidłowej struktury i funkcji skóry.
- Kolagen typu IV — znajduje się w błonach podstawnych, które są cienkimi warstwami tkanki łącznej, oddzielającymi komórki nabłonkowe od innych tkanek. Jest to typ kolagenu, który odpowiada za tworzenie sieci, które zapewniają stabilność i filtrację. Kolagen typu IV jest ważny dla zdrowia nerek, oczu i ucha wewnętrznego, ponieważ bierze udział w tworzeniu błon filtracyjnych, które oczyszczają krew i płyny ustrojowe. Kolagen typu IV jest rzadko stosowany w suplementach i kosmetykach, ponieważ jest trudny do wyizolowania i przyswojenia.
- Kolagen typu V — jest obecny w różnych tkankach, w tym w skórze, tkance łącznej i macicy. Wspomaga tworzenie włókien kolagenowych i jest ważny dla rozwoju oraz utrzymania struktury tkanek.
- Kolagen typu VI — występuje w tkankach miękkich, takich jak mięśnie i tkanka tłuszczowa. Tworzy mikro sieci, która jest ważna dla utrzymania integralności tkanek miękkich.
- Kolagen typu VII — stanowi główny składnik błony podstawnej skóry i błony śluzowej jamy ustnej. Odpowiada za utrzymanie połączenia między naskórkiem a warstwą skóry właściwej, co jest istotne dla struktury i stabilności skóry.
Jest to zdecydowanie bardzo przydatna wiedza, pozwala bowiem lepiej dobrać suplementację. W efekcie szybciej zauważysz pożądane wyniki, czy to w obrębie starzenia się skóry i działania anti-aging, czy po prostu uzyskując odpowiedni poziom kolagenu w badaniach.
Po czym poznać dobry suplement z kolagenem?
Szukając wysokiej jakości kolagenu, bardzo istotne jest, aby zwrócić uwagę na jego pochodzenie — to ono będzie miało bowiem kluczowy wpływ na efekty lub ich brak.
Jako składnik suplementów kolagen można pozyskiwać z różnych źródeł: zwierzęcych lub syntetycznych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest kolagen rybi, pochodzący z ryb morskich, takich jak dorsz, łosoś, tuńczyk lub halibut. Jest to najczystszy i najbardziej przyswajalny typ kolagenu, ponieważ ma największe podobieństwo do ludzkiego białka strukturalnego. Kolagen rybi jest zwykle typu I, który jest najlepszy dla skóry, włosów i paznokci, jest też najczęściej stosowany w suplementach oraz kosmetykach, ponieważ ma największe właściwości odmładzające, a także regenerujące.
Kolagen wołowy pochodzi z bydła, takiego jak krowy lub woły. Jest to najbardziej powszechny z uwagi na mniejsze koszty pozyskiwania. Jest też łatwo dostępny i wydajny. Kolagen wołowy jest zwykle typu I lub III, co oznacza, że jest bardzo dobry dla skóry, kości i stawów. Kolagen wołowy jest często stosowany w suplementach i preparatach na stawy, ponieważ pomaga w odbudowie tkanki łącznej i zmniejsza ból i zapalenie.
Kolagen wieprzowy jest oczywiście pozyskiwany ze świń. Jest to typ kolagenu, który — podobnie jak kolagen rybi — ma podobną strukturę i funkcję do ludzkiego kolagenu. Kolagen wieprzowy jest zwykle typu I lub III, jest więc dobry dla skóry, kości i stawów. Kolagen wieprzowy często stosuje się w suplementach i kosmetykach, ponieważ ma dobre właściwości nawilżające i ujędrniające.
Kolagen syntetyczny wytwarza się w procesach chemicznych lub biotechnologicznych, które naśladują naturalną syntezę kolagenu. Powstała substancja jest wolna od zanieczyszczeń i alergenów, ponieważ nie pochodzi z żadnego źródła zwierzęcego. Kolagen syntetyczny jest zwykle typu IV, ma więc istotne znaczenie dla zdrowia nerek, oczu i ucha wewnętrznego. Kolagen syntetyczny jest rzadko stosowany w suplementach i kosmetykach, ponieważ jest drogi i ma niską biodostępność.
Każdy produkt z kolagenem — czy to rybim, czy wołowym — powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła.
Suplementacja kolagenem. Wybierz swój kolagen
Na podstawie powyższych informacji z przyjemnością możemy stwierdzić, że dostępny w naszej ofercie Noyo Collagen to suplement zdecydowanie warty polecenia.
Po pierwsze — jest to jeden z produktów, dostępnych na rynku, o najwyższej zawartości kolagenu. Wersja bezsmakowa ma aż 19 gramów w jednej porcji, natomiast wersje o smaku mango i pomarańczy zawierają 18 gramów. Dodatkowo skłąd wzbogaciliśmy kwasem hialuronowym, koenzymem Q10, magnezem oraz wapniem. Jest to więc naprawdę kompleksowe odżywienie Twojej skóry!
Drugą ważną informacją jest to, jak pozyskiwany jest kolagen oraz jakiego typu jest to białko. W przypadku Noyo Collagen gwarantujemy certyfikowane pochodzenie kolagenu typu I, pochodzi bowiem od wołowiny Grass-Fed). Dzięki temu mamy pewność, że otrzymywany surowiec jest bez antybiotyków, bez hormonów, bez metali ciężkich, bez GMO!
Ogromnym plusem produktu jest to, jak łatwo się rozpuszcza. Również smak nie będzie Ci przeszkadzał — każdy wariant możesz pić samodzielnie lub dodać go np. do smoothie.
Synteza kolagenu w organizmie to bardzo istotny proces, warto więc zadbać o ten budulec. Dodatkowo nasz kolagen do picia jest formą hydrolizowaną białka, co oznacza, że jest on poddany procesowi rozkładu na mniejsze cząsteczki, zwane peptydami. Dzięki temu jest łatwiej trawiony i wchłaniany przez organizm niż kolagen w innej postaci. Naukowcy stwierdzili, że kolagen do picia jest bardzo szybko wchłaniany przez przewód pokarmowy i równie szybko dociera do tkanek, gdzie jest wykorzystywany do odbudowy i regeneracji skóry, kości, chrząstek i stawów. Znaczący wzrost poziomu kolagenu w tkankach można zaobserwować już po 6-12 godzinach od zażycia. Jeśli więc jesteś ciekawy lub ciekawa efektów suplementacji kolagenu, koniecznie włącz go do codziennej rutyny!