Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Dieta wegańska - na czym polega

Dieta wegańska, w odróżnieniu od diety wegetariańskiej, nie uwzględnia żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego - nawet jajek i nabiału. Nie bez powodu nazywa się ją często dietą roślinną. Jest ona oparta głównie na warzywach, owocach, zbożach i strączkach. 

Na szczęście dla wegan, oferta gotowych produktów roślinnych wciąż się powiększa. Chodzi oczywiście o napoje roślinne, niegdyś nazywane mlekiem roślinnym, “jogurty” roślinne, smarowidła do chleba, czy nawet “mięsa” roślinne, do złudzenia wręcz przypominające to “prawdziwe” mięso. Dieta wegańska, wbrew powszechnej opinii, jest naprawdę zdrowa i niezwykle smaczna. 

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są zalety i wady diety wegańskiej i jak w ogóle ją zacząć. 

Dieta wegańska - jak zacząć

Jak zacząć dietę wegańską? Przede wszystkim - zaplanuj posiłki. Wyklucz z nich wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Wybierz się na zakupy i zadbaj o to, aby w koszyku znalazły się napoje, które są fortyfikowane wapniem, a także strączki, orzechy i pestki, produkty pełnoziarniste i oczywiście, owoce i warzywa.

Przed rozpoczęciem nowego stylu życia, wybierz się na badania. To pokaże Ci, czy nie masz niedoborów poszczególnych witamin i pierwiastków w organizmie. To naprawdę ważne, bowiem dieta wegańska dostarcza mało wapnia, witamin z grupy B (konkretniej, witaminy B12) i kwasów omega-3. Nie chcesz chyba pogorszyć wyników badań, a co za tym idzie, swojego samopoczucia, prawda?

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Tak jak w przypadku każdego stylu żywienia - jeżeli jest zbilansowana, jest zdrowa! 

Na czym polega zbilansowana dieta wegańska? Cóż, musi ona dostarczać optymalną dawkę białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Na diecie wegańskiej białka dostarczysz sobie głównie za pomocą strączków - więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Bardzo wartościowym białkowym dodatkiem do diety jest Noyo Vegan Protein - odżywka białkowa, która pozwoli Ci uzupełnić braki białka w diecie. 

Węglowodany to, między innymi, produkty zbożowe i cukry. Tych akurat bardzo łatwo dostarczyć na co dzień. Jeśli chodzi zaś o zdrowe tłuszcze, warto wdrożyć w swoją dietę dużą ilość orzechów i pestek, a także nierafinowanych olejów, np. lnianego czy rzepakowego. Wystarczy polać nim warzywa czy też użyć go jako składnika dressingu do sałatki.

Podsumowując: tak, dieta wegańska jest zdrowa. Jeżeli nie jest oparta na wysoko przetworzonej żywności, pełnej cukru i rafinowanych tłuszczów (czytaj: nie jesz tylko chleba z dżemem) dieta wegańska jest naprawdę fantastycznym wyborem żywieniowym. I nie tylko żywieniowym - jedząc wegańsko dbasz o ekologię i co najważniejsze, ocalasz życie wielu zwierząt. Brzmi jak bajka, prawda?

Dieta wegańska - wady

Czy dieta wegańska ma jakieś wady? Mogłoby się wydawać, że dieta roślinna, pełna warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych nie ma wad. Teoretycznie. W praktyce jednak dieta wegańska dostarcza ograniczoną ilość wapnia, cynku, nienasyconych kwasów tłuszczowych (które pochodzą głównie z ryb) i witamin z grupy B. 

Oczywiście, to wszystko dałoby się zapewnić organizmowi za pomocą żywności, natomiast trzeba byłoby zjeść naprawdę duże ilości poszczególnych produktów. Dlatego też, z myślą o weganach, stworzyliśmy suplement diety o nazwie NOYO DAILY VEGAN. Został on oparty na witaminach z grupy B, kwasie foliowym i żelazie - składnikach, których najciężej jest dostarczyć będąc na diecie wegańskiej. Codzienna suplementacja NOYO Daily VEGAN sprawi, że nie nabawisz się niedoborów jedząc roślinnie. Jak to mówią, wilk syty i owca cała!

 

poznaj nasze suplementy — ich jakość odczujesz na własnej skórze! ✨

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium