Przesuszona cera to problem wielu z nas — zwłaszcza zimą. Każdy, kto kiedykolwiek próbował nałożyć makijaż na łuszczącą się skórę, doskonale wie, że jest to syzyfowa praca, bowiem finalny efekt i tak nie będzie zadowalający. Jak więc zadbać o nawilżenie od wewnątrz i zewnątrz, aby zawsze cieszyć się promiennym wyglądem?
Sucha skóra i odwodniona skóra — jakie są różnice?
Zastanawiasz się, jak nawilżyć organizm, aby Twoja cera przestała się buntować? Zacznijmy od podstawowej różnicy: sucha skóra oraz odwodniona skóra to dwa różne stany, które mogą mieć podobne objawy, jednak wymagają innej pielęgnacji. Warto o tym wiedzieć, aby podjęte działania miały jak najlepsze efekty i przyniosły oczekiwaną ulgę.
Zacznijmy od tego, jak rozpoznać suchą skórę. W takim przypadku głównym problemem jest niedobór sebum, czyli naturalnego tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe. Tak się składa, że sebum tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry, która zapobiega utracie wody i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Sucha skóra jest pozbawiona tej bariery i staje się szorstka, łuszcząca, podatna na podrażnienia oraz pęknięcia. Zwykle jest efektem niewłaściwej pielęgnacji, ale też może być spowodowana przez czynniki genetyczne, hormonalne oraz środowiskowe.
Jeśli chodzi o skórę odwodnioną, to ma ona po prostu niedobór wody w naskórku, czyli zewnętrznej warstwie skóry, przez co jest ona cieńka, matowa, napięta oraz wrażliwa. Taka sytuacja może mieć miejsce bez względu na rodzaj skóry. Właśnie w tym przypadku należy sobie zadać pytanie o to, jak nawilżyć organizm od środka, ponieważ niewystarczające nawodnienie jest jednym z powodów takiego stanu. Inne czynniki to niekorzystne warunki klimatyczne, nadmierne opalanie, palenie papierosów, a także picie alkoholu. Również zła pielęgnacja może skutkować zaburzeniami bariery hydrolipidowej i prowadzić do odwodnienia.
Podstawową różnicą pomiędzy skórą suchą i odwodnioną jest to, że pierwsza potrzebuje zarówno nawilżenia, jak i natłuszczenia, a druga jedynie nawilżenia. Ponadto suchość to także typ cery i dotyczy całego ciała, natomiast odwodniona skóra to tylko przejściowa sytuacja, która nie ma miejsca, jeśli stosujemy nawilżanie od wewnątrz.
Przyczyny suchej skóry oraz różnych podrażnień
W poprzednim akapicie wymieniliśmy kilka przyczyn suchości skóry. Jeśli zastanawiasz się, jak odżywić skórę, warto zastanowić się głębiej nad powodami podrażnień i nieprzyjmnego ściągnięcia — pozwoli to lepiej dobrać pielęgnację oraz wykluczyć złe nawyki.
Jakie więc przyczyny stoją za suchą oraz odwodnioną skórą?
- Suche powietrze, wiatr, mróz, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanym kaloryferami pomieszczeniach, promieniowanie UV.
- Wysuszające mydła, szorstkie ubrania, zbyt długie lub gorące kąpiele.
- Zmniejszenie się stężenia niektórych hormonów we krwi, np. podczas ciąży lub menopauzy.
- Niedostateczne nawodnienie organizmu.
- Przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tych regulujących ciśnienie krwi.
- Niedoczynność tarczycy, cukrzyca, łuszczyca lub inne schorzenia skóry.
Jeśli sucha skóra jest bardzo uciążliwa, nie ustępuje pomimo domowych sposobów lub towarzyszą jej inne objawy, takie jak swędzenie, zaczerwienienie, pękanie, łuszczenie, wysypka lub zmiany barwy skóry, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zdiagnozuje przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie. Sucha skóra może być bowiem oznaką poważnych chorób, które wymagają specjalistycznej terapii, takich jak atopowe zapalenie skóry.
Pielęgnacja skóry, która pomoże nawilżyć cerę
Zanim przejdziemy do tego, jak nawilżyć organizm od środka, porozmawiajmy jeszcze o odpowiednim doborze kosmetyków do skóry suchej oraz odwodnionej. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dlatego warto szukać maseczek, kremów, serów oraz balsamów do mycia, które będą dedykowane konkretnym problemom. Powinny one też zawierać składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, glicerynę, witaminę E i C, aloes, peptydy, ceramidy oraz różne ekstrakty roślinne. Na jakiś czas odstaw kosmetyki z kwasami i takie, które są dedykowane problemom skórnym — mogą one bowiem przesuszyć skórę, zwłaszcza jeśli są używane w zbyt dużych ilościach w codziennej pielęgnacji, bez zachowania odpowiedniej równowagi.
Bardzo istotne jest też to, aby unikać kosmetyków z dodatkiem alkoholu oraz substancjami zapachowymi, które mogą dodatkowo szkodzić kondycji skóry. Oczywiście, trzeba paiętać, że alkohol w składzie jest czasami potrzebny — m.in. stosuje się go jako konserwant, ale też jako emulgator czy humektant (taką funkcję pełni przykładowo sorbitol). Bez względu na typ cery nie stosuj jednak kosmetyków, które w INCI mają wymienione następujące składniki: Alcohol Denat, Alcohol lub Ethanol, Isopropyl Alcohol. Uczucie ściągnięcia jest po nich gwarantowane! Aby utrzymać nawilżenie skóry wrażliwej oraz każdej innej, oczyszczaj ją delikatnymi żelami, piankami, emulsjami, olejkami lub oliwkami hydrofilowymi, które nie zaburzą naturalnego pH skóry i nie usuną z niej naturalnych lipidów.
Wiele mówi się w ostatnich latach o ochronie przeciwsłonecznej i tak: unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Oczywiście, nie chodzi o to, aby całe lato przesiedzieć w domu — po prostu warto pamiętać także o kapeluszu, okularach i dodatkowych, przewiewnych warstwach ubrania. Promienie UV przyczyniają się do starzenia skóry, ale odpowiednie nawilżenie, nakładanie filtrów i ochrona przeciwsłonecnza wraz z wiekiem z pewnością zaowocują.
Finalnie, odpowiednie nawilżenie skóry nie jest możliwe bez zadbania o odżywienie i nawilżanie organizmu od wewnątrz. Dlatego dbaj dbaj o zdrową dietę, bogatą w witaminy, minerały, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają regenerację i ochronę skóry. W razie potrzeby, stosuj suplementy diety lub leki, które poprawią stan skóry — w naszej ofercie znajdziesz preparaty oparte na mieszkankach olejów oraz naturalnych składnikach, stąd też ich wyjątkowo skuteczne działanie w przypadku skóry suchej, starzenia się skóry, a także stanów zapalnych. Jeśli skóra jest odwodniona, na pewno warto wesprzeć ją też od środka suplementacją, czy to w formie kapsułek, czy oleju. W kontekście nawilżenia skóry od wewnątrz na pewno na uwagę zasługuje nasz nowy suplement, czyli Noyo Skin Glow Oil, płynny suplement dla skóry, zawierający olej z dzikiej róży, olej z wiesiołka, olej z czarnej porzeczki, olej krokoszowy, a także witaminy A i E. Wyróżniają go doskonałe właściwości antyoksydacyjne i wspierające gojenie stanów zapalanych oraz poprawiające wygląd skóry suchej, zmęczonej i ziemistej.
Ceramidy i kwas hialuronowy. Prawidłowe nawilżanie
Jak nawilżyć suchą skórę twarzy? Ceramidy i kwas hialuronowy to dwa składniki, które doskonale współpracują ze sobą w zapewnieniu prawidłowego nawilżenia skóry. Ceramidy to naturalne lipidy, które tworzą barierę ochronną skóry oraz zapobiegają utracie wody z naskórka. Kwas hialuronowy to natomiast substancja, która wiąże i zatrzymuje wodę w skórze, nadając jej jędrność i elastyczność. Razem tworzą idealny duet, który zapewnia skórze głębokie, długotrwałe nawilżenie, regenerację i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Aby skorzystać z właściwości ceramidów i kwasu hialuronowego, warto wybierać kosmetyki, które zawierają te składniki w swoim składzie. Na rynku dostępne są różne produkty z ceramidami i kwasem hialuronowym, takie jak serum, kremy, balsamy, maski czy mgiełki.
Aby jednak prawidłowo używać kwasu hialuronowego, należy pamiętać o kilku zasadach:
- Dobieraj kosmetyki z kwasem hialuronowym, któe zawierają kwas hialuronowy o różnej wielkości cząsteczek, aby zapewnić skórze nawilżenie na różnych poziomach,
- Stosuj kwas hialuronowy na oczyszczoną i tonizowaną skórę — najlepiej działa on na wilgotną skórę, ponieważ wiąże i zatrzymuje wodę w naskórku. Dlatego należy go nakładać na skórę po umyciu twarzy i zastosowaniu toniku lub mgiełki.
- Nakładaj kwas hialuronowy przed innymi kosmetykami. Kwas hialuronowy powinien być drugim po toniku krokiem w pielęgnacji skóry, ponieważ ma lekką konsystencję i szybko się wchłania. Po nałożeniu kwasu hialuronowego, należy odczekać kilka minut, a następnie zastosować krem, olejek lub inny produkt nawilżający, który zabezpieczy skórę przed utratą wody.
- Stosuj kwas hialuronowy regularnie i długoterminowo. Kwas hialuronowy nie da natychmiastowego efektu, działa bowiem stopniowo. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować kwas hialuronowy codziennie, rano i wieczorem, przez co najmniej kilka tygodni.
- Uzupełniaj kwas hialuronowy z wewnątrz. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie, ale jego ilość zmniejsza się z wiekiem. Dlatego warto wspomagać jego produkcję poprzez zdrową dietę, bogatą w witaminę C, cynk, miedź i krzem, oraz suplementy diety z kwasem hialuronowym.
Jak zadbać o nawodnienie organizmu?
Skoro wiesz już więcej o tym, jak od zewnątrz radzić sobie z cerą suchą i odwodnioną, przyjrzmy się innym działaniom dla dobrej kondycji skóry. Nawilżanie organizmu od środka zdecydowanie jest bardzo ważne dla całego zdrowia i przekłada się także na nasz wygląd. Aby to zrobić, należy przede wszystkim pić wystarczającą ilość wody, która pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia komórek. Zaleca się, aby każdego dnia spożywać około 2 litrów wody, najlepiej źródlanej lub mineralnej.
Poza wodą, można także nawilżać organizm od środka za pomocą innych napojów, takich jak soki owocowe i warzywne, smoothie, jogurty pitne, kefiry, czy herbaty ziołowe. Ważne jest jednak, aby unikać napojów zawierających alkohol, kofeinę, cukier, czy sztuczne słodziki, ponieważ mogą one zaburzać gospodarkę wodną organizmu i sprzyjać odwodnieniu.
Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej nawadnia skórę, oto kilka podpowiedzi:
- Owoce: arbuz, cytryna, grejpfrut, jabłko, truskawka, malina, borówka, jeżyna.
- Warzywa: ogórek, pomidor, marchew, seler, szpinak, sałata, brokuł, papryka.
- Produkty mleczne: jogurt naturalny, kefir, maślanka, mleko.
- Oleje roślinne: olej z pestek winogron, olej z nasion malin, olej z awokado, olej z jojoby, olej z oliwek.
Oprócz nawodnienia produkty te dostarczają także organizmowi witamin, minerałów, antyoksydantów i kwasów tłuszczowych, które poprawiają elastyczność, wygląd i zdrowie skóry.
Nawilżanie organizmu od środka to nie tylko sposób na piękną i zdrową skórę, ale także na lepsze samopoczucie, większą energię, lepsze trawienie. Odpowiednie nawodnienie to również mniejsze ryzyko infekcji. Dlatego warto zadbać o nawilżanie organizmu od środka każdego dnia, nie tylko latem, ale także zimą, kiedy ogrzewanie i suche powietrze sprzyjają odwodnieniu.
Jeśli chodzi o to, jak nawodnić skórę od wewnątrz, warto też pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, zawsze należy dostosowywać ilość wypijanych płynów do sytuacji. W czasie upałów, wysiłku fizycznego, choroby, ciąży lub karmienia piersią, zapotrzebowanie na wodę wzrasta i należy je uzupełniać częściej, a także w większych ilościach.
Bardzo dobrze jest też wyrobić sobie nawyk picia wody. Można to zrobić poprzez planowanie, ustawianie przypomnień, trzymanie butelki wody zawsze pod ręką, dodawanie do wody smakowych dodatków, np. cytryny, mięty, ogórka czy malin.
Kolagen, czyli jak nawodnić skórę od środka
Mówiąc o nawilżaniu skóry od wewnątrz, nie można nie wspomnieć o kolagenie i jego unikalnych właściwościach dla naszego organizmu. Kolagen to bowiem białko, które stanowi główny składnik skóry i odpowiada za jej elastyczność, jędrność oraz nawilżenie. Jeśli chcesz więc dodatkowo nawodnić skórę od środka i opóźnić procesy starzenia, warto dostarczać organizmowi kolagenu w formie suplementów diety.
W naszej ofercie znajdziesz suplement w proszku Noyo Collagen, który zawiera hydrolizowany kolagen wzbogacony o kwas hialuronowy, koenzym Q10, magnez i wapń. Takie połączenie nie tylko wygładza oraz nawilża skórę, ale też uelastycznia ją i wzmacnia. Sucha skóra to powszechny problem, jest ona też wystawiona na działanie przeróżnych czynników zewnętrznych. Wsparcie jej od środka jest więc bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza że badania potwierdzają wyjątkowe działanie kolagenu nie tylko na stawy, ale również na skórę!
Suplementacja, która nie tylko nawilża skórę
Odpowiedni poziom nawilżenia skóry to podstawa, aby cieszyć się piękną cerą — i nie tylko. Nawilżenie organizmu od środka jest bardzo istotne, odwodnienie negatywnie wpływa bowiem na naszą koncentrację, powoduje senność, a także zmniejsza odporność. Zadbaj więc zarówno o pielęgnację, jak i picie wskazanej ilości płynów, a problemy z cerą i inne dolegliwości odejdą w zapomnienie!