Paradoks wapnia

Paradoks wapnia

Paradoks wapnia

Czym jest paradoks wapnia?

Pij mleko będziesz wielki - to słowa ze znanej kampani dotyczącej uzupełniania niedoborów wapnia u dzieci. Od lat uczono nas, że przyjmowanie wapnia jest niezbędne dla zachowania zdrowych kości i zębów. Słusznie, bo wapń naprawdę jest niezbędnym pierwiastkiem w codziennej diecie. Ale dzisiaj nie o tym, dzisiaj kilka słów o paradoksie wapnia. Co to właściwie jest?

Paradoks wapnia to nic innego jak suplementacja samego wapnia - bez dodatku jakiejkolwiek innej witaminy. Cały paradoks polega na tym, że przyjmowanie czystego wapnia potrafi zdziałać więcej złego niż dobrego - jego nadmiar może odkładać się w naczyniach krwionośnych zamiast w kościach, co prowadzi do powstania nadciśnienia, a nawet zatorów i udarów. 

 

Produkty bogate w wapń

Suplementacja to jedno. Zbilansowana i zdrowa dieta to drugie - jest to aspekt, na którym przede wszystkim należy się skupić. Każdy powinien zadbać o to, aby w jego codziennej diecie nie zabrakło niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mikro i makroelementów, a także witamin. 

Jeśli chodzi i wapń, sprawa nie jest taka prosta - wiedzą o tym zwłaszcza osoby na diecie roślinnej. O ile uzupełnienie wapnia na diecie nie wykluczającej  produktów roślinnych nie jest takie trudne, o tyle na diecie roślinnej sprawa jest znacznie utrudniona, wszak wapń można znaleźć głównie w produktach odzwierzęcych, takich jak mleko, jogurty i kefiry. 

W czym jeszcze znajdziesz wapń?

  • orzechy i pestki
  • strączki
  • zielone warzywa (zwłaszcza kapustne)
  • płatki owsiane

 

Wapń, a witamina K2 i D3

Co więc suplementować razem z wapniem, aby spodziewać się odczuwalnych i co najważniejsze, pożądanych efektów? 

Odpowiedz na to pytanie brzmi: witamina K2! Aktywuje ona białka MGP, które transportują wapń we właściwe miejsce - do kości. Dzięki suplementacji wapnia wraz z witaminą K2 poprawisz wchłanialność wapnia, a Twoje kości staną się bardziej odporne na złamania i co ważne, gęstsze. Uchroni Cię to przed przedawkowaniem wapnia i zarazem wzmocni Twoje kości. Jest jeszcze jedna witamina, której nie należy pomijać suplementując wapń. Dzięki niej efekty suplementacji będą szybciej odczuwalne. Chodzi rzecz jasna o witaminę D3. 

Witamina D sama w sobie zapobiega osteoporozie i wspiera układ kostny. Jej codzienna suplementacja jest niezbędna, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie jej sam wytworzyć. Synteza witaminy D odbywa się za pomocą promieniowania słonecznego, które jak już zapewne wiesz, nie jest na takim samym poziomie w przeciągu roku - po prostu nie jesteś w stanie zapewnić sobie codziennej dawki witaminy D po prostu wychodząc z domu. Suplementacja jest więc konieczna. 

Jeśli chcesz wzmocnić swoje kości, najlepiej przyjmować trio składające się z wapnia i witaminy D3 w asyście witaminy K2. Uchronią Cię to przed chorobami układu kostnego, a dodatkowo wzmocnisz układ nerwowy i odpornościowy. 

Już sięgnij po witaminy z Noyo Pharm - szczególnie polecamy produkt Noyo 4000 D3 i K2Mk7 - aż 4000 ui wit. D3 w jednej kapsułce. poznaj nasze suplementy — ich jakość odczujesz na własnej skórze! ✨

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium