Jak pozbyć się wody z organizmu? Poznaj przyczyny i objawy

Jak pozbyć się wody z organizmu? Poznaj przyczyny i objawy

Jak pozbyć się wody z organizmu? Poznaj przyczyny i objawy

Czym jest retencja wody w organizmie?

Spuchnięte kostki i dłonie podczas upałów, a może zbyt ciasne ubrania w drugiej fazie cyklu miesiączkowego? Czujesz się zmęczona i boli Cię głowa? Tak, to zdecydowanie mogą być problemy z zatrzymywaniem wody! Jest to częste zwłaszcza u kobiet, na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą w pozbywaniu się nadmiaru wody.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli wytłumaczenia, dlaczego poziom wody w organizmie ma wpływ na to, co dzieje się w naszym organizmie i jak przez to wyglądamy. Retencja płynów, problematyczny nadmiar wody w organizmie, to stan, w którym ciało gromadzi więcej wody w tkankach, niż jest w stanie wydalić, co powoduje opuchliznę oraz nieprzyjemne odczucia. Warto wiedzieć, że zatrzymanie wody w organizmie może objawiać się na dwa sposoby: tylko w określonych częściach ciała (zwykle są to nogi, ręce oraz twarz) lub w postaci uogólnionej (wtedy dotyczy całego ciała).

Czy objawy zatrzymywania wody w organizmie mają coś wspólnego ze zbyt małą ilością wypijanych napojów? Cóż, chociaż nadmiar wody i odwodnienie to stany przeciwstawne, mogą mieć na siebie wpływ w pewnych sytuacjach. Paradoksalnie, jeśli nie pijesz wystarczająco dużo wody dziennie, organizm może zacząć ją zatrzymywać, aby chronić się przed odwodnieniem. Oczywiście, to tylko jeden z wielu powodów — więcej przyczyn zatrzymywania poznasz w dalszej części artykułu!

Kogo dotyczy nadmiar wody w organizmie?

Zanim skupimy się na tym, co usuwa wodę z organizmu, porozmawiajmy o tym, kogo najczęściej dotyczy ta przykra dolegliwość. Zdecydowanie nie jest to bowiem przyjemna sprawa i ma ona ogromny wpływ na samopoczucie oraz wygląd.

Jak już wspomnieliśmy, nad tym, jak usunąć wodę z organizmu, często zastanawiają się zwłaszcza kobiety. Dzieje się tak, ponieważ hormony mają ogromny wpływ na gospodarkę wodną. Jak poszczególne fazy cyklu menstruacyjnego wpływają na nadmiar wody w organizmie?

W fazie folikularnej, która rozpoczyna się pierwszego dnia menstruacji, to estrogen może zaburzać retencję wody. Podczas owulacji poziom tego hormonu osiąga szczyt i gwałtownie spada, co również może prowadzić widocznego opuchnięcia. Jednak to w fazie lutealnej problem zatrzymywania się wody w organizmie jest zdecydowanie najbardziej widoczny — szczególnie w ostatnich dniach przed miesiączką. Winowajcą jest progesteron, którego poziom jest wtedy najwyższy.

Wzrost masy ciała jest także zauważalny u kobiet w ciąży z oczywistych powodów, przy czym wiele z nich cierpi także na obrzęki. Co je powoduje? Po raz kolejny: wzrost poziomu hormonów. Drugim powodem jest zwiększenie objętości krwi. Trzeba też pamiętać, że rosnąca macica wywiera nacisk na żyły w okolicach miednicy, co utrudnia powrót krwi z nóg do serca. Prowadzi to do gromadzenia się płynów zwłaszcza w nogach i stopach.

Finalnie, jeśli chodzi o kobiety, i zatrzymywanie wody wiele z nich ma problem, aby pozbyć się jej nadmiaru podczas menopauzy. Jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenów, co ma wpływ na gospodarkę wodną organizmu.

O przykrych skutkach spowodowanych nadmiarem wody mogą się też przekonać osoby starsze. Z czym jest to związane? Z wiekiem funkcje nerek mogą się pogarszać, co prowadzi do zatrzymywania wody w ciele. Trzeba też pamiętać, że zbyt mała ilość ruchu będzie miała wpływ na obniżoną retencję płynów — to jednak dotyczy nie tylko starszych, ale osób w każdym wieku, także młodych.

Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Usunięcie nadmiaru wody z organizmu najlepiej zacząć od rozpoznania przyczyny tego stanu. Kilka z nich poznałaś już wyżej, jednak magazynowanie wody w tkankach może być związane zarówno z naturalnymi powodami, jak i np. stylem życia czy nieodpowiednio zbilansowaną dietą. Zacznijmy od tego ostatniego czynnika.

Niewłaściwą dietę można scharakteryzować na wiele sposobów. W przypadku wody zatrzymujący się w tkankach organizmu płyn ma zwykle początek w nadmiarze soli. Przetworzone wędliny, dania instant, serki topione, fast food, czipsy i inne przekąski — jeśli tego typu produktów spożywczych jest w Twoim jadłospisie dużo, wiesz już, jak skutecznie pozbyć się objawów zatrzymania wody w organizmie. 

Drugi częsty powód, który zapobiega eliminacji wody z organizmu, to niedobór białka. Może się to wydać szokujące, ale białko jest kluczowym składnikiem diety, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie. Brak tego makroskładnika w diecie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Dlaczego? Otóż aminokwasy są niezbędne do transportu różnych substancji, takich jak hormony, witaminy oraz minerały. Pamiętaj, że w naszym organizmie wszystko jest ze sobą powiązane — tak jest w tym przypadku, ponieważ wspomniane elementy wpływają także na gospodarkę wodną. Niedobór białka często zaburza funkcje transportowe, co pogarsza retencję płynów.

Zatrzymywanie wody w organizmie powoduje też albumina, główne białko osocza. Odgrywa ona kluczową usuwaniu nadmiaru wody z organizmu poprzez utrzymanie ciśnienia onkotycznego w naczyniach krwionośnych. Pomaga ono pozbyć się nadmiaru wody z tkanek, utrzymując wodę wewnątrz naczyń krwionośnych i zapobiegając jej wyciekaniu do przestrzeni międzykomórkowej. Niedobór białka obniża ciśnienie onkotyczne, które prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie i przemieszczenia płynów z naczyń krwionośnych do tkanek, co powoduje obrzęki. Dlatego nadmiar wody w tkankach organizmu można usunąć, dbając o odpowiedni poziom białka w diecie. 

Finalnie, w kwestii diety, warto kontrolować poziom potasu. Pierwiastek ten pomaga bowiem w regulacji bilansu wodnego w organizmie, m.in. wpływając na pracę nerek, ciśnienie krwi oraz równowagę elektrolitów, czyli minerałów rozpuszczalnych we krwi i innych płynach ustrojowych, które przenoszą ładunki elektryczne. Sód również odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Jest głównym jonem dodatnim w płynach pozakomórkowych, co oznacza, że reguluje ilość wody, która pozostaje na zewnątrz komórek.

O skutkach spowodowanych nadmiarem wody zatrzymanej w tkankach wiele mogą powiedzieć osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, ale też przez dłuższy czas stoją. To, jak spędzamy czas w pracy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a brak ruchu utrudnia krążenie krwi oraz limfy.

We wcześniejszych akapitach mówiliśmy o tym, jak hormony wpływają na retencję wody w tkankach podskórnych. Warto dodać tutaj jeszcze jeden przykład: wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, także może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie. Często także choroby mogą powodować ten stan. Zatrzymywanie wody w organizmie to m.in. niewydolność nerek, niewydolność serca, problemy z wątrobą czy zespół nerczycowy. Również niedoczynność tarczycy jest mocno powiązana z obrzękami.  

Jeśli od niedawna zażywasz leki i problem z wodą pojawił się dopiero teraz, może to być przyczyna retencji. W takich przypadkach po konsultacji z lekarzem rozważ suplementację sprawdzonym produktem, takim jak NOYO® Aqua.

Objawy nadmiaru wody w organizmie u kobiet i mężczyzn

Wiesz już, że z uwagi na różnice hormonalne i fizjologiczne, zatrzymywanie wody w organizmie częściej występuje u kobiet. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni w ogóle nie mają tego problemu! Czym jednak różnią się objawy u obu płci?

Objawy u kobiet

Jeśli chodzi o typowo kobiece objawy zatrzymania wody w organizmie, są to opuchnięcia i obrzęki — szczególnie na twarzy, powiekach, dłoniach, stopach, kostkach oraz nogach. Mogą one być szczególnie nasilone przed menstruacją i dokuczać razem z innymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zatrzymywanie wody w organizmie objawiać się również szybkim przyrostem masy ciała bez wyraźnej zmiany w diecie lub aktywności fizycznej, bolesnością piersi przed miesiączką (związaną z wahaniami hormonalnymi), uczuciem sztywności stawów, widocznymi śladami po nacisku po zdjęciu skarpetek lub butów, uczuciem nadmiernej pełności w jamie brzusznej oraz rzadkim oddawaniem moczu pomimo spożycia odpowiedniej ilości płynów.

Objawy u mężczyzn

Mężczyźni, którym dokucza nadmiar wody, doświadczają zwykle opuchnięć i obrzęków, również pojawiających się w okolicach kostek, stóp, nóg, a czasem także dłoni. Często pojawia się również uczucie sztywności i dyskomfort w stawach, szczególnie po okresach bezruchu, a także wyraźne odciski po noszeniu skarpetek lub obuwia. Mężczyźni mogą uskarżać się na uczucie ciężkości i dyskomfortu w nogach, zwłaszcza pod koniec dnia, mogą się też pojawić się zmiany w częstotliwości oddawania moczu.

Wspólne objawy dla obu płci:

Jeśli chodzi o wspólne dla obu płci objawy, są to m.in. obrzęki wokół oczu. Są one widoczne zwłaszcza po przebudzeniu. Kolejny objaw to trudności z zakładaniem biżuterii lub odzieży, szczególnie pierścionków, które stają się ciasne. Dodatkowo może występować uczucie napięcia skóry oraz zmiany w jej kondycji. Bardzo często mężczyźni i kobiety zauważają, że wydaje się ona zbyt błyszcząca lub rozciągnięta.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Dieta, ćwiczenia

Zatrzymywanie wody w organizmie może być uciążliwe, na szczęście na nadmiar wody z organizmu pomogą dobre nawyki żywieniowe. Wprowadzenie zmian w diecie może się wydawać męczące, jednak każdy, kto zaczął się odżywiać w bardziej zbilansowany sposób, przyznaje, że czuje się dużo lepiej.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, unikaj przetworzonej żywności, która zawiera duże ilości soli. Jeśli już gotujesz w domu, jednak używasz dużo tej przyprawy, postaraj się ją ograniczyć i zacznij eksperymentować z innymi smakami: bazylią, oregano, imbirem. Zadbaj także o to, aby spożywać dużo produktów bogatych w potas. Są to m.in. banany, awokado, pomidory, pomarańcze, szpinak i... ziemniaki! Wiele z tych warzyw oraz owoców świetnie sprawdzi się jako dodatek do smoothie, czyli szybkiego i wygodnego w przyrządzeniu śniadania, lunchu czy przekąski.

Jeśli chodzi o to, jak usunąć nadmiar wody z organizmu za pomocą jedzenia, to właściwości diuretyczne (zwiększających ilości wydalanego moczu) mają zwłaszcza ogórki, arbuz, seler oraz pietruszka. Warto również pić herbatki ziołowe — zielona herbata, mniszek lekarski oraz pokrzywa pomagają usuwać zbędne produkty przemiany materii.

Pamiętaj też o tym, aby pić 2 litry wody dziennie (lub 2,5, jeśli jesteś mężczyzną). W ten sposób zapobiegniesz magazynowaniu wody i zmniejszysz retencję płynów.

W kwestii ćwiczeń dobrym wyborem będą te na poprawę krążenia, a więc zwłaszcza ćwiczenia rozciągające, joga, a także... chodzenie. Przede wszystkim jednak ważna jest regularność: bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy trening siłowy — wszystko to poprawia krążenie krwi i limfy! Dodatkowo możesz rozważyć masaże limfatyczne, które stymulują tkanki i pomagają w usuwaniu nadmiaru płynu z tkanek.

Cellulit a zatrzymywanie wody w organizmie — sposoby na pozbycie się pomarańczowej skórki

Cellulit, znany również jako "pomarańczowa skórka", to zmiany w strukturze skóry spowodowane różnymi czynnikami. Istnieją trzy główne typy: cellulit tłuszczowy, cellulit włóknisty oraz cellulit wodny, którym zajmiemy się w tym akapicie. 

Cellulit wodny jest zwykle związany z wyraźnymi obrzmieniami oraz opuchliznami, szczególnie zauważalnymi na udach, pośladkach i w okolicy brzucha. Powoduje on nierówności skóry, która — dotknięta zmianami — może być chłodna w dotyku. Często pojawia się też uczucie ciężkości w nogach, a przyciśnięcie skóry pozostawa wyraźne ślady nacisku. Skąd bierze się ten problem? Cóż, jest on spowodowany głównie zatrzymywaniem wody w organizmie, co powodują wspomniane u góry czynniki, a więc niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, problemy hormonalne czy niewłaściwa praca układu limfatycznego.

Jeśli chcesz skutecznie walczyć z cellulitem wodnym, z pewnością pomogą Ci zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, regularne uprawianie sportu, masaże limfatyczne oraz picie dużych ilości wody. 

Poznaj NOYO® Aqua — skuteczne tabletki na nadmiar wody

Suplementacja to świetny sposób na to, aby wesprzeć organizm i wyeliminować problem zatrzymywania płynów. Jak zadbać o lepszą diurezę i pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? W NOYO® odpowiedź jak zwykle znaleźliśmy w naturze. A dokładniej, w połączeniu składnika aktywnego Cactinea™ z ekstraktem z zielonej herbaty, bogatym w EGCG! Ten prosty skład to pełna receptura naszego NOYO® Aqua. Oto jak działają oba składniki: 

  • Cactinea™ — to ekstrakt z owoców opuncji figowej, cenionego superfood o wyjątkowych właściwościach diuretycznych. Pomaga w eliminacji nadmiaru wody z organizmu i redukuje uczucie ciężkości oraz opuchnięcia. Regularne stosowanie będzie pomocne w zmniejszeniu opuchlizny, szczególnie wokół kostek i stóp, co jest szczególnie ważne po długich podróżach lotniczych czy długotrwałym staniu. Przynosi także ulgę kobietom doświadczającym zatrzymywania wody w organizmie przed i podczas menstruacji.
  • Zielona herbata z EGCG — jest to silny przeciwutleniacz, który wpływa na metabolizm i pośrednio w swoich mechanizmach działa na tempo spalania tkanki tłuszczowej. Zielona herbata jest również źródłem naturalnej kofeiny — zwiększa poziom energii oraz poprawia koncentrację, co jest szczególnie przydatne podczas deficytu energetycznego w procesie odchudzania. EGCG ma także silne właściwości antyoksydacyjne, które pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, wspierając ogólne zdrowie i samopoczucie. 

Kombinacja tych dwóch składników w NOYO® Aqua oferuje naturalne wsparcie w walce z nadmiarem wody w organizmie, poprawiając samopoczucie i wspierając zdrowy styl życia. Warto dodać, że badania potwierdzają szybkie działanie Cactinea™, która zwiększa usuwanie nadmiaru wody z organizmu już po jednym tygodniu stosowania.

poznaj nasze suplementy — ich jakość odczujesz na własnej skórze! ✨

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium