Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych? Rola błonnika w diecie

Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych? Rola błonnika w diecie

Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych? Rola błonnika w diecie

Czy złogi kałowe to rzeczywisty problem?

Czy oczyszczanie jelita grubego rzeczywiście ma sens? Czy może jest to jedynie dziwny trend, lansowany w social mediach? O ile wiele informacji o detoksach w internecie to niebezpieczne mity, tak złogi w jelitach to dość poważny problem i w jego przypadku konieczna jest pomoc dla przewodu pokarmowego. 

Zacznijmy od początku. Czym w ogóle są złogi kałowe i jak się objawiają? Otóż jest to nagromadzenie twardego, zbitego kału w jelicie grubym, który jest trudny lub niemożliwy do wydalenia w sposób naturalny. Objawy nie należą do przyjemnych: brak stola przez kilka dni (pomimo odczuwania potrzeby wypróżnienia), intensywny ból brzucha w dolnej części, wzdęcia i gazy, osłabienie, gorączka, a nawet wymioty.

Jeśli chodzi o przyczyny zalegającej w układzie trawiennym masie kałowej, może być ich kilka:

  • dieta uboga w błonnik,
  • niewystarczające nawodnienie (perystaltykę jelit pobudza woda),
  • brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
  • przewlekłe zaparcia,
  • stosowanie niektórych leków (które powodują zaparcia),
  • stan zdrowotny i współistniejące problemy, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), cukrzyca, choroby neurologiczne czy choroby tarczycy,
  • opóźnianie wypróźnień może prowadzić do utrwalenia nawyku zaparciowego.

Jak działa jelito grube i jelito cienkie?

Naturalne oczyszczanie jelit to bardzo ważny proces dla zdrowia całego organizmu. Zwłaszcza jelito cienkie i jelito grube odgrywają kluczowe role w procesie trawienia i przemiany materii, wchłaniania składników odżywczych oraz formowania i wydalania kału. Dlatego, aby lepiej zrozumieć, jak powstają złogi kałowe, musimy przyjrzeć się funkcjonowaniu tych dwóch części układu pokarmowego.

Jelito cienkie

Jakie funkcje w organizmie pełnią jelita cienkie? Przede wszystkim jest to miejsce, gdzie następuje dalsze trawienie resztek pokarmowych, rozpoczęte wcześniej w żołądku. Enzymy trzustkowe oraz żółć pomagają w rozkładzie białek, tłuszczów i węglowodanów. Kolejnym istotnym etapem jest wchłanianie składników odżywczych, witamin oraz minerałów — struktury zwane kosmkami i mikrokosmkami zwiększają powierzchnię włchaniania. Jednocześnie ruchy perystaltyczne przesuwają treść pokarmową przez jelito cienkie. Warto wiedzieć, że złogi kałowe rzadko formują się na tym etapie, ponieważ większość wspomnianych resztek pokarmu jest jeszcze płynna na tym etapie procesu trawienia. 

Jelito grube

Funkcjonowanie jelita grubego, jeśli odbywa się bez żadnych przeszkód, głównie dotyczy wchłaniania wody i elektrolitów z nieprzetworzonej treści pokarmowej. W ten sposób powstaje bardziej zwarty kał. Jeśli jednak występują zaburzenia perystaltyki jelit, np. kał przemieszcza się zbyt wolno przez jelito grube, a woda jest nadmiernie wchłaniania, powoduje to nadmierne twardnienie kału. Powstały suchy, twardy kał może się gromadzić, tworząc złogi kałowe.

Podsumowując, treść pokarmowa po przetrawieniu pokarmu w żołądku trafia do jelita cienkiego, gdzie następuje dalsze trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Pozostała nieprzetworzona treść pokarmowa, teraz bardziej płynna, przechodzi do jelita grubego. W jelicie grubym woda jest wchłaniana, co prowadzi do zagęszczania treści pokarmowej i formowania kału. Przesuwanie kału w kierunku odbytnicy odbywa się poprzez ruchy perystaltyczne oraz masowe skurcze mięśni jelita grubego. Kał jest przechowywany w odbytnicy i ostatecznie wydalany przez odbyt podczas wypróżnienia.

Problemy z którąkolwiek z tych funkcji, szczególnie w jelicie grubym, mogą prowadzić do powstawania złogów kałowych. Warto więc zadbać o zdrowe nawyki, wspomagające pracę jelit. Co to oznacza? Przede wszystkim regularne wypróżnianie, dobrze zbilansowana dieta (bogata w błonnik), picie odpowiednich ilości wody oraz aktywność fizyczna — wszystkie te zasady są kluczowe w zapobieganiu złogów i kamieni kałowych.

Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych

Jak oczyścić jelita? Unikaj tych domowych sposobów!

Zanim przejdziemy do bezpiecznych metod oczyszczania jelit, przyjrzyjmy się często polecanym sposobom, które jednak mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jakie sposoby na oczyszczenie jelita grubego są szczególnie nierozsądne? Na pewno niekontrolowane użyciu środków przeczyszczających! Ich regularne stosowanie może prowadzić do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych i uszkodzeń jelit. Tego typu specyfiki, zażywane regularnie, "rozleniwią" jelita, które mogą się uzależnić od mechanicznego oczyszczania.

Często na pytanie, jak oczyścić jelita domowym sposobem, słyszy się też o lewatywach i irygacjach. Zdecydowanie odradzamy! Po pierwsze, nie jesteś w stanie zapewnić odpowiednio sterylnego środowiska do przeprowadzenia takiego zabiegu. Jako laik nie znasz też odpowiedniej techniki. Domowe lewatywy mogą prowadzić do uszkodzenia jelit, infekcji oraz zaburzeń elektrolitowych. Nie próbuj samodzielnego oczyszczania jelit bez odpowiedniej wiedzy i konsultacji z lekarzem! Dotyczy to oczywiście również hydrokolanoterapii, która jest przeprowadzana przez specjalistów z użyciem konkretnego sprzętu. Nieprawidłowe wykonanie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak perforacja jelita.

Finalnie, unikaj długotrwałych postów i diet oczyszczających, np. przyjmowania pokarmu wyłącznie w postaci płynnej. Mogą one prowadzić do niedoborów składników odżywczych, wspomnianych zaburzeń elektrolitowych oraz zaburzać florę bakteryjną jelit.

Jak dieta pomaga oczyścić jelita ze złogów kałowych?

Dieta oczyszczająca jelita nie opiera się na żadnych unikalnych zasadach — przede wszystkim musi być odpowiednio zbilansowana. Jest to najlepszy sposób, aby wspierać perystaltykę jelit, zmiękczać kał oraz regularnie się wypróżniać, co pomaga w oczyszczaniu jelit ze złogów kałowych. Zdecydowanie warto zapamiętać, że dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit i zapobieganiu złogów jelitowych. 

Jak zadbać o prawidłową pracę układu trawiennego i bezproblemowe wydalanie produktów przemiany materii? Po pierwsze — jedz duże ilości błonnika! Jego bardzo dobrym źródłem jest m.in. siemię lniane, które możesz dodawać do jogurtów i smoothie. Jedna łyżka stołowa (około 7 gramów) nasion lnu zawiera około 2,8 gramów błonnika! Warto też wiedzieć, że są dwa rodzaje włókna pokarmowego, a każda z nich ma inne funkcje:

  • Błonnik rozpuszczalny — wchłania wodę i tworzy żel, co pomaga zmiękczyć kał. Jego źródła to owoce (jabłka, cytrusy), warzywa (marchew), rośliny strączkowe (fasola, soczewica) i owies.
  • Błonnik nierozpuszczalny — dodaje objętości kału i przyspiesza jego przemieszczanie się przez jelita. Znajduje się w pełnoziarnistych produktach (pszenica, brązowy ryż), otrębach, orzechach i warzywach (kalafior, zielona fasolka).

Wśród naturalnych sposobów na oczyszczanie jelit nie może też zabraknąć informacji o odpowiednim nawodnieniu. Picie dużych ilości wody pomaga utrzymać kał miękki, co ułatwia jego przemieszczanie przez jelita. Zaleca się picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie, a jeśli Twoja dieta jest bogata w błonnik, dobrze jest pić nawet więcej!

Dbając o zdrowie przewodu pokarmowego, trzeba oczywiście myśleć o mikroorganizmach zasiedlających jelita. Florę bakteryjną możesz wesprzeć probiotykami i prebiotykami, które zawierają między innymi fermentowane produkty mleczne (jogurty, kefir), kiszona kapusta, kimchi, miso, kombucha. Dodatkowo warto także sięgnąć po suplementy takie jak NOYO® Pro.Bio. W każdej kapsułce zawarliśmy aż trzy szczepy bakterii, które zostały przebadane klinicznie: Lactobacillus plantarum PBS067, Lactobacillus acidophilus PBS066, Bifidobacterium lactis BL050. Badania wykazały ich skuteczność pod kątem wspomagania prawidłowej pracy układu pokarmowego, a także łagodzenia dolegliwości pokarmowych. Oprócz tego wykazują także działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki czemu wspierają pracę układu odpornościowego.

Czego unikać, aby zadbać o zdrowe jelita? Na pewno przetworzonego jedzenia, które zawiera niewiele błonnika, co może prowadzić do zaparć. Tego typu produkty mają również wysoką zawartość tłuszczu i cukrów, co dodatkowo spowalnia pracę jelit. 

Pamiętaj, że o florę bakteryjną jelit należy dbać również za pomocą diety. Dlatego staraj się ograniczyć spożycie alkoholu oraz kofeiny. Alkohol może powodować odwodnienie, co utrudnia przechodzenie kału przez jelita, a kofeina — chociaż działa stymulująco na pracę trzewi — w nadmiarze często powoduje odwodnienie.

Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych

Zaparcia a złogi jelitowe. Jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Skoro wiesz już o tym, w jaki sposób powstają złogi jelita, porozmawiajmy jeszcze o różnicach pomiędzy tym nimi a zaparciami. Nie są to bowiem tożsame problemy!

Zaparcia to stan, w którym osoba ma trudność z wypróżnianiem się. Objawy mogą obejmować rzadkie wypróżnienia, które pojawiają się mniej niż trzy razy w tygodniu. Stolce są twarde i suche, dokucza także uczucie niepełnego wypróżnienia. Może pojawić się ból lub dyskomfort podczas wypróżniania.

Złogi jelitowe, znane również jako kamienie kałowe, to stwardniałe masy kałowe, które gromadzą się w jelitach, zwłaszcza w jelicie grubym. Mogą one powodować lub zaostrzać zaparcia i prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych, np.  niedrożność jelit, co prowadzi do ostrego bólu, wzdęć i wymiotów. Inną dolegliwością, powodowaną przez złogi, jest zapalenie jelit.

Zapamiętaj więc, że zaparcia mogą prowadzić do powstawania złogów jelitowych. Dzieje się tak, kiedy stolec pozostaje zbyt długo w jelitach i twardnieje. Złogi jelitowe mogą również pogarszać zaparcia, ponieważ blokują normalny przepływ stolca przez jelita.

Naturalne sposoby i najlepsze zioła na oczyszczanie jelit

Z myślą o poprawie przemiany materii i wsparcia pracy układu pokarmowego powstał nasz suplement NOYO® Detox. Formuła została oparta na roślinnych ekstraktach, m.in. ziołach na oczyszczenie jelit, które są znane ze swoich właściwości detoksykujących. Co dokładnie zawiera ten produkt?

  • Karczoch — wspomaga trawienie i zdrowie wątroby, co sprzyja detoksykacji organizmu.
  • Zielona herbata — poprawia trawienie i chroni układ pokarmowy przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
  • Dzika róża — wspiera funkcje wątroby i nerek, co pomaga w detoksykacji i zdrowiu układu pokarmowego.
  • Cynamonowiec cejloński — poprawia trawienie i łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
  • Cykoria podróżnik — wspiera perystaltykę jelit i trawienie, zapobiegając zaparciom.
  • Koper włoski — ułatwia trawienie i łagodzi wzdęcia oraz skurcze jelitowe.
  • Pokrzywa — wspomaga funkcje wydalnicze nerek i detoksykację organizmu, co pośrednio wpływa na zdrowie jelit.

Składniki te wspomagają trawienie, poprawiają perystaltykę jelit, wspierają funkcje wątroby i nerek oraz działają przeciwutleniająco. NOYO® Detox to bezpieczny suplement, wytwarzany w zgodzie z najwyższymi wymogami farmaceutycznej produkcji. Wspiera oczyszczanie jelit i naturalne procesy detoksykacyjne organizmu w nieinwazyjny sposób. 

 

poznaj nasze suplementy — ich jakość odczujesz na własnej skórze! ✨

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium